Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
İnsta ♥ @LazHayalet ♥
Efsane Üye
Katılım
12 May 2016
Mesajlar
5,530
Çözümler
33
Tepki puanı
4,174
Ödüller
17
Sosyal
8 HİZMET YILI
3OVjd0.jpg


Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz. M. Kemal Atatürk

Cumhuriyet Bayramı
, 29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin cumhuriyeti ilan etmesi anısına kutlanır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bu günü "en büyük bayram" olarak niteler.
Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşı'nda yenilmiş ve çok ağır şartlar içeren Sevr Antlaşması'nı imzalamıştı. Antlaşma uyarınca işgal güçleri Anadolu ve Trakya'yı işgal etmişti.
Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da Milli Mücadele'yi başlattı. Sonrasında kongreler düzenleyerek mücadeleyi örgütledi ve 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni kurdu. Bu, İstanbul'daki Osmanlı yönetimini fiilen işlevsiz saymaktı.
Takip eden yıllarda Milli Mücadele başarılı oldu ve ülke düşman işgalinden kurtarıldı. Mustafa Kemal kurtarılan vatanın artık saltanatla yönetilmesini istemiyordu. Atatürk'ün amacı halk egemenliğiydi. 1 Kasım 1922'de TBMM, saltanatı kaldırdı.
29 Ekim 1923'te de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ülkenin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet olarak kabul edildi.​
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst
  AdBlock Detected
Elbette, reklam engelleme yazılımı, reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin bazı yararlı ve önemli özelliklerini de engeller. Mümkün olan en iyi site deneyimi için lütfen bir dakikanızı ayırarak AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.