3D Game Studio Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
O

om3rcan

Konuyu başlatan
Griffin Premium
Katılım
3 Mar 2017
Mesajlar
1,385
Çözümler
1
Tepki puanı
987
Konum
Isparta
:yazı:

3D GameStudio, yaygın adı Gamestudio ya da kısaca 3DGS olarak bilinen, Level Editör, Model Editor, Script Editör ve Acknex motorunu içeren,3D uygulama, oyun ve gerçekçi sanal uygulamalar geliştirmeye yönelik yazılım paketidir.Paketteki editörler Windows işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Paketin farklı fiyatlarda farklı sürümleri vardır, daha düşük sürümlerde bazı özellikler kısıtlıdır.

Paket aynı zamanda basit seviyeli ve programlama gerektirmeden FPS tarzı oyunlar yapabilmek için şablon projelerde içerir. Daha gelişmiş projeler için entegre programlama dili Lite-C veya C++, Delphi, C#, gibi harici diller kullanılabilir.

Oyun Motoru
Paket Acknex 7 veya kısa adı ile A7 motorunu içerir.Paketin genel amacı oyun gelişrmek olduğundan, Acknex motoru bu yönde gelişmektedir. Acknex, DirectX 9 altyapsını kullanan bir motordur ve bu yüzden yalnızca Windows platformu üzerinde çalışabilir.Shader(HLSL) desteği, DirectPlay altyapısı ile yerel ağ veya internet üzerinden çoklu oyuncu desteği, fizik motoru, kemik ve nokta animasyonu desteği, partikül fışkırtıcı, terrain desteği,dinamik ışıklandırma içerir.

Motor entegre Lite-C dili ile programlanmaktadır. C programlama dilinin düzenlenmiş bir versiyonudur. Lite-c ve motora başlangıç için 25 bölümlük bir çalışma e-kitabı resmi sitede mevcuttur. Bu çalışma serisi hiç programlama bilmeyenleri hedef almaktadır.

Ayrıca A7 esnek bir eklenti sistemide sunar. C programlama dili ile yazılmış dinamik bağlantı kütüphanelerine(DLL) Lite-C den direk olarak erişilebilmektedir. Ayrıca Delphi ve C++ için plugin SDKsı(Yazılım Geliştirme Kiti) da mevcuttur.

Editörler World Editör (WED)
WED Ekran GörüntüsüWorld Editör, projenin geçtiği ortamları, dünyayı hazırlamada kullanılan editördür. Kısaca bloklar kullanarak ve bunları kaplayarak, oyunun geçtiği bölümler meydana getirilir. Ayrıca oyundaki objeler dinamik olarak(kod kullanarak) oluşturulmuyorsa, modellerde bu aracı kullanarak levele yerleştirir ve kod ile bağlantısı kurulur.Ayrıca leveller başka bir program ile yapıldıysa(MAX, MAYA) yine World Editör kullanılaarak motora aktarılır. Editör yaptığımız levelleri motor tarafından gerçek zamanda çalıştıralabilecek şekilde derler.Derleme esnasında statik ışıkların oluşturduğu gölgelerde hesaplanır.Şablon projelerde sihirbazlar yardımı ile WED kullanılarak yapılır.

Model Editör (MED)
MED Ekran GörüntüsüModel editör model oluşturmak,düzenlemek ve diğer modelleme programlarından(3ds Max,Maya,C4D,XSI vb.) model akatarmamızı sağlar. Bu editör modelleri Acknex motorunun anlayacağı şekilde kaydeder. Modellerin kaplamaları,kemikleri,animasyonları kaydedilen modelin içinde saklanır. Çoklu vertex ağırlıklı kemik (Bone) animasyonu destekler ve sayılan programlardan FBX aracılığı ile kemikleri aktarabilir. Modelleme konusunda saydılan ticari ve gelişmiş araçlara göre zayıf bir editördür, fakat düşük poligonlu modellemede kullanılabilir.

Script Editör(SED)
SED Ekran GörüntüsüSED motor kütüphanelerini ve derleyicisini kullanmayı kolaylaştıran entegre geliştirme ortamıdır(IDE). Lite-c ve HLSL dilleri için sözdizimi renklendirme,proje yöneticisi,hata ayıklayıcı içerir. Ayrıca yazım esnasında kullanılan fonksiyon,önceden tanımlı değişken ve diğer motor öğeleri hakkında, ayrıntılı bilgi içeren hızlı yardım kutucuğu içerir. Örneğin bir fonksiyonun adını yazdığınızda bu kutuda, fonksiyonun aldığı parametreler,döndürdüğü değer,fonksiyonun hızı,ayrıntılar,fonksiyonla ilgili püf noktalar ve kullanım örneği gösterilir.

Game Editor(GED)
GED Önizleme Sürümü Ekran GörüntüsüGerçek zamanlı olarak motor görünümünden, terrain düzenleme ve boyama, obje yerleştirme ve ayarlama gibi özellikler içermektedir.Henüz GameStudio paketine eklenmemiş olmakla birlikte, 2 Mayıs 2009 tarihinde, 0.2 numaralı önizleme versiyonu yayınlanmıştır. Şu an için kullanılabilir olsada, obje niteliklerini düzenlemek, efekt ve materyallerini atamak, obje yerleştirmek, terrain boyamak ve oluşturmak özellikleri dışında kullanım alanı mevcut değildir Crew51 tarafından aktif olarak geliştirilmektedir.​
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
R

Rєxbrave

Asla pişman olma ▪️ Sadece ders al﹍
Süper Üye
Katılım
23 Ağu 2018
Mesajlar
861
Çözümler
3
Tepki puanı
130
Yaş
23
Konum
¯\_(ツ)_/¯
Bilgilerndirme için teşekkürler.
Yararlı konu +++
 
  • Like
Tepkiler: om3rcan
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...