• Üyelik paylaşımı yasaktır! Hesabınızı başkalarına vermeyin! Hesap paylaşımları yasaklama ile sonuçlanacaktır.

AdSense Nedir ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

xeon

Onaylı Üye
Katılım
31 Ocak 2016
Mesajlar
35
Beğeni Puanı
0
Gogle AdSenseNedir ?

Google Adsense her aşamadaki websitesi yayıncılarının site içeriğiyle ilgili Google reklamlarını websitelerinde göstererek para kazanmalarını sağlayan bir sistemdir. Google **********, ziyaretçilerin sitenizde aradıkları konulara ve ilgi alanlarına uygunluk sağlar, websitenizden para kazanmanızı da sağlar. Gösterim sayısının önemsiz olduğu bu sistemde önemli olan ******* tıklanma miktarıdır. ****** verenler tıklama başında öder, sitenize te tıklama başına Google'den para ödenir. Bu ****** modeli CPC (cost per click) ya da Türkçesi Tıklama Bazında Maaliyet ****** modeli deniyor.

****** tıklama ücretleri ise çok adil yapılmaktadır. Örneğin siteniz "çöplük" denilen sitelerden ise tıklama başına 0,01 $ alamazken kaliteli bir sağlık sitesi ve az bulunan içeriği varsa tıklama başına 1 $, hatta dil olarak ingilizce ise de bu rakam 10$ a bile çıkmakta.

Google, hilelere karşı bir güvenlik sistemi geliştirmiştir. Eğer kişi kendi sitesindeki ********** tıklarsa, tıklamaya teşvik ederse, pop-up lar ile tıklatmayı arttırırsa ve bunun gibi reklamveren e zararı olan davranışlar sergilendiği durumlarda google hemen devreye girer ve ****** yayınlayan kullanıcı engellenir.

Buna ek olarak,  kayıtlı olan web sitesi yayıncıları, ziyaretçilerine Google web ve site araması sunabilirler. Böylece yayıncılar, arama sonuçları sayfalarında gösterilen Google ********** üzerinden para kazanırlar.

Google Adsense, sitenizin sahip olabileceği binlerce sayfaya ve içeriğinizin ne kadar dar veya geniş kaplamlı olduğuna bakmaksızın, içeriği anlamak ve uygun ********** yerleştirmeye çalışır. İçerik değiştikçe Google ********** da değişir. Ve reklamlarımız ülkeye göre de hedeflendiğinden, küresel şirketler ek bir çaba sarf etmeden yerel ********* yayınlayabilir.


Adsense ****** sisteminin Tarihçesi:

Çoğu kişinin sandığının aksine Google Adsense sistemi aslında Çok büyük bir devrimsel bir buluş değildir. Google bu sistemi geliştirip ticari kullanıma açmadan önce söz konusu ****** sisteminin teknolojisi WordNet, (1990lı yılların meşhur arama motoru ve-reklamcılık şirketlerinden birisidir) firmasının kurucusu olan George A. Miller tarafından geliştirilen ve bu ****** sistmeinin dizaynında Brown Universesinden James A. Anderson, Jeff Stibel ve Steve Reiss gibi gelecekte büyük ticari atılımlara imza aran çok sayıda parlak öğrenci, Profesör tarafından geliştirilmiş bulunan Simpli ****** sistemine dayanmaktadır

WordNet trafından geliştirilen Simpli ****** sisteminin de ilham aldığı ****** teknolojisinin değişik varyasyonlarından biri de yine 1998 yılında ABD’nin Santa Monica şehrinde kurulmuş bulunan Oingo, isimli küçük bir teknoloji şirketi tarafından kullanılmaktaydı. Bu şirket daha sonra 2001 yılında ticari unvanını Applied Semantics olarak değiştirmiş ve 2003 yılının Nisan ayında 102 milyon dolarlık bir meblağ ile Google tarafından satın alınmıştı.

Google tarafından Adsense sisteminin Beta yani deneme versiyonu Mayıs 2005 tarihinde internet ****** pazarına görücüye çıktığında bu sistemin başarılı olu olmayacağı hususunda ciddi tereddütler mevcuttu. ****** tıklama temelli tasarlanmış olan bu sistemde tıklamaların kötüye kullanımı ( click fraud) teşebbüslerinin engelenmesi için oldukça karmaşık ve sofistike bir yazılım teknolojisinin geliştirlmesi gerekmekteydi. Google’ın Simpli ve Wordnet şirketinden yaptığı transferlerin semeresi burada ortaya çıkacaktı. Ama asıl kritik nokta, Google arama motorunun tüm dünyada yaygın kullanımı sonucunda özellikle cookie yani çerez denilen küçük yazılım paketlerinin arama motoru kullanıcılarının bilgisayarlarına yerleştirilmesiyle neredeyse tüm internet kullanıcılarının bilgisayarlarının özelliklerini ayrıntılarıyla deşifre edip bunu hileli ****** tıklamalarının önüne geçebilecek bir sistem oluşturmasıydı.

Google amca ilk aşamada Beta sürümünü test edebilmek için 100 seçkin reklamcıyla bu işi teste tabi tutmuştu. Yapılan denemeler ışığında elde edilen tespitler oldukça etkileyiciydi. Adsense sisteminin etkisi yani Internet kullanıcıları tarafından tıklanma oranı daha çok ****** verilen konuyla alakalı içeriklerde etkisini gösteriyordu.


Eleştiriler:

Google AdSense veya diğer adıyla internette tıklama başına ****** kazancı anlayışı

İnternet sayfalarında "biZE DESTIKLÆ" gibisinden karakter yazım hatasını andıran ama burada amaç size ziyaretçisini site sahibinin çıkarları için reklamdan haksız kazanç sağlanması yönünde bir yoldur.

Bir çok iletişimci ve reklamcının gelecek öngörüsü tıklama yolu ile kazanılan paranın kazanlar arasında eşitsizliklere sebep olması nedeniyle ilerde TV yayıncısı gibi internettede artan tıklama anlayışı ile birlikte gösterim sayısı x gösteri süresi ile ilgili ****** yayınlayanlara yeni bir ****** geliri paylaşım tablosu sunması gönünde görüş belirtilmiştir.

kaynak:vikipedi
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt