Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bir kere güldü, konu nerelere geldi.
Banlı Üye
Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
1,756
Çözümler
1
Tepki puanı
982
6 HİZMET YILI
Atatürk’ün gittiği okullar,Atatürk’ün gittiği okul,Atatürk,Mahalle Mektebi Selanik,Şemsi Efendi Okulu Selanik,Selanik Mülkiye Rüştiyesi Selanik,Selanik Askeri Rüştiyesi Selanik,Manastır Askeri İdadisi Manastır Şehri Makedonya,Harp Okulu stanbul,Harp Akademisi İstanbul,atatürkün okuları,
:resim:
ataturku-okudugu-okullar.jpg

Merhaba sayın üyeler bugünde size Atatürkün gitti okuları arz edecem,hiç merak eden oldumu bu ulu önder Atatürkün hangi şartlarda eğitim almış nasıl böğle bir bilgiye sayip diye ondaki liderlik vasfı doğduğu zaman başlamış düşünsenize Mustafa Kemal dünyada olmasydı ne olurdu halimiz biliyormuydunuz tabiki hayatımız afrika yada diğer sömürge olan yerler gibi olurduk ama şükredelimki okadar insanın içinde çıka gelmiş düşünün ozmanın eğitim şartlarını valla ben düşünmek bile istemem şu rahat bir nefes rahat bir yatak rahat bir konforlu okullar olmazdı ve şehitlerimizide unutmayalım tamam askerler olmasayadı o tek başına yapamazdı diyorsunuz ama bir şey var unuttuğunuz tabiki liderlik vasfı orayı kimse kaldırıramaz uyumak yok hep kafa başka yerde sosyal hayat yok Atatürkün neden içkiye vurduğunu anladınız galiba neyse beni anladınız şimdi detaylı kısa anlatcam lütfen üşenmeden okuyalım, Önce mahalle mektebine başladı.Sonra Şemsi Efendi Okuluna yazıldı.1894 de Selanik'te Sivil Rüştiye (ortaokul) Mektebine girdi.
Fakat orta öğretimini burada tamamlamadı.Askeri Rüştiye'nin üçüncü sınıfına kayıt oldu. Mustafa Kemal Rüştiyeden sonra Manastır Askeri idadisini, daha sonra İstanbul'daki Harp Okulu'nu bitirip Harp Akademisi'ne girdi. Buradan yüzbaşı olarak ordu saflarına katıldı.

ATATÜRK’ÜN OKUDUĞU OKULLARIN ŞİMDİKİ ADLARI NELERDİR?
Mustafa, Selânik Mülkiye Rüştiyesi'ne kaydoldu ve 1893 yılında Selânik Askerî Rüştiyesi'ne girdi. Bu okulda Matematik Öğretmeni Yüzbaşı Üsküplü Mustafa Sabri Bey "Kemal" adını ilave etti. Fransızca öğretmeni Yüzbaşı Nakiyüddin Bey (Yücekök), özgürlük düşüncesiyle genç Mustafa Kemal'in düşünce yapısına etkiledi. Mustafa Kemal Kuleli Askerî İdadisi'ne girmeyi düşündüyse de ona ağabeylik yapan Selânikli bir subay Hasan Bey'in tavsiyesine uyarak Manastır Askerî İdadisi'ne kaydoldu. 1896-1899 yıllarında okuduğu Manastır Askerî İdadisi'nde Tarih öğretmeni Kolağası Mehmet Tevfik Bey (Bilge), Mustafa Kemal Efendi'nin tarih'e olan merakını güçlendirdi. Bu okulu ikincilikle bitirdi. 13 Mart 1899'da İstanbul'da Mekteb-i Harbiye-i Şahane (Harp Okulu)'na girdi. Birinci sınıfı 27. ikinci sınıfı 11. üçüncü sınıfı 1902'de Mülazım (Teğmen) rütbesiyle, 549 kişi arasından, piyade sınıf sekizincisi (1317 - P.8) olarak bitirdi. Akabinde Erkan-ı Harbiye Mektebi (Harp Akademisi)'ne devam etti ve 11 Ocak 1905'te Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle bitirdi.
Sırasıyla Atatürk’ün gittiği okullar, şehirleri ve tarihleri aşağıdaki gibidir:
- Mahalle Mektebi (Selanik)
- Şemsi Efendi Okulu (Selanik)
- Selanik Mülkiye Rüştiyesi ( Selanik)
- Selanik Askeri Rüştiyesi : 1893 – 1895 ( Selanik)
- Manastır Askeri İdadisi: 1895 – 1899 (Manastır Şehri Makedonya)
- Harp Okulu: 13 Mart 1899 - 10 Şubat 1902 (İstanbul)
- Harp Akademisi: 1902 - 11 Ocak 1905 (İstanbul)

:video:
 
Son düzenleme:
Onaylı Üye
Katılım
18 May 2017
Mesajlar
143
Çözümler
2
Tepki puanı
18
Ödüller
6
Yaş
25
7 HİZMET YILI
Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK sayesinde kurulan bu cumhuriyette ATATÜRK'ün yeni nesillerden beklentileri o kadar büyük iken yeni nesilin gittiği yer insanı ister istemez üzüyor inşallah yakın zamanda insanların akılları başına gelir :)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst
  AdBlock Detected
Elbette, reklam engelleme yazılımı, reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin bazı yararlı ve önemli özelliklerini de engeller. Mümkün olan en iyi site deneyimi için lütfen bir dakikanızı ayırarak AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.