• Üyelik paylaşımı yasaktır! Hesabınızı başkalarına vermeyin! Hesap paylaşımları yasaklama ile sonuçlanacaktır.

Bilişimde Uyulması Gereken Bazı Unsurlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Exorcism

Süper Üye
Katılım
6 Şub 2016
Mesajlar
988
Beğeni Puanı
18
Yaş
21
Yaşadığımız asırda hayatımızın vazgeçilmezleri arasında bulunan bilgisayar ve bağlantılı olarak kullandığımız bilgi teknolojisi ürünleri, gerek ayırdığımız zaman miktarı, gerek kullandığımız programlar ve hizmetlerin muhtevası, gerekse kullanırken vücudumuzun aldığı pozisyon itibariyle bir çok ruhi ve fiziki problemleri de beraberinde getirmektedir. İşin manevi, şahsi, sosyal ve psikolojik boyutunu başka bir bahiste değerlendirmek üzere bir kenara bırakıp, öncelikle kullanım şekilleri açısından kısa ve önemli bir değerlendirme yapalım.
Bilgisayarı ister evde ister işyerinde ve bürolarda bilgisayar kullanıyor olun, yanlış oturma şekilleri ve bakış açısı çeşitli hastalık ve rahatsızlıklara neden olmaktadır. 

Uzun süre sabit bir halde durmak, eğer oturma şeklinize de dikkat etmiyorsanız, bir süre sonra kronik bel, kol, bilek ağrısı şikayetlerine sebep olmakta, ihmal edildiğinde ise kalıcı rahatsızlıklar bırakabilmektedir. Bilgisayar kaynaklı rahatsızlıkları önlemek için masa başında oturma sırasında, göz hizaları ve boyun açılarının ne öne ne de arkaya doğru fazlalık göstermemesi gerekiyor.

İşte işe yarayacak bazı basit tavsiyeler:

1. Gözünüzün bakış açısı 20 - 30 derece yukarıda, ekrandan uzaklık ise ortalama 60 - 70 santim olmalı. 
2. Sırt, boyun ve belinizi dik tutun. Kesinlikle kambur oturmamaya çalışın. Devamlı kambur oturma eğiliminiz varsa ileride oluşabilecek meslek hastalıklarından korunmak için sırtı dik konumda tutacak postureks ismi verilen korselerden kullanın.
3. Dizleriniz 90 ve 110 derece arası bir açıda duracak şekilde çalışın. Bunu sağlamak için gerekirse ayağınızın altına küçük eğimli bir ayakkabı tahtası koyun. 
4. Ayak bileklerinizi dik açıda tutun ve mutlaka yere temas ettirin.
5. Dirseklerinizi çalışmanız sırasında en fazla 90 derece bükün, daha fazla bükerek çalışılmayın.
6. Bilgisayar başındaysanız her saat başı ayağa kalkın ve dolaşın. Tekrar çalışmak zorunluluğunuz varsa 10 dakika kadar boyun ve sırt egzersizleri yapın.
7. Bilgisayarda çalışıyorsanız evraklarınızın ve kullandığınız diğer gereksinimleri yakınınızda bulundurun. Kontrolsüzce bunlara uzanıp, belinizi ve sırtınızı anormal şekilde döndürerek çeşitli risklere girmeyin. 
8. Ani hareketlerden kaçının, öne eğilirken belinizin yerine dizlerinizi bükerek eğilin, vücudunuza gelen yükleri her iki bacağınıza veya kollarınıza eşit şeklide dağıtmaya özen gösterin.

Bunlar çoğumuz tarafından bilinmesine rağmen, en çok göz ardı ettiğimiz hususlardandır. Hatırlatmakta ve uygulamakta fayda var.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt