Bing'in Özellikleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Perfect

Konuyu başlatan
Onaylı Üye
Katılım
2 Ocak 2016
Mesajlar
94
Tepki puanı
1
Yaş
20
Konum
Çorm
[font=Linux Libertine, Georgia, Times, serif]   Bing

[img=800x2]http://www.bilisimdergi.com/images/cubuk.jpg[/IMG]

[/FONT]

Merhaba sevgili Memoryhackers okurları. Bu ayki yazımda size arama motorlarından bahsetmek istedim.

Arama motoru nedir? İnternet üzerinde bir anahtar kelime girilerek yapılan arama işlemi sonrasında, size arama sorgunuzla eşleşen sonuçlar sunarak, İnternet üzerindeki bilgilere ulaşmanızı sağlayan arama araçlarıdır. Şu anda arama motoru hizmeti veren servisler hakkında bilgi vermek gerekirse; Google, Yahoo, Microsoft’un Haziran 2009’da duyurduğu Bing ve eski göz ağrıları sayılabilecek Altavista ve Lycos’ u sayabiliriz. Bunların yanı sıra gene duyurusu Mayıs 2009 içerisinde yapılan 
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
 arama motorunu sayabiliriz. Tabii Wolfram Alpha bizim bildiğimiz arama motoru kavramından biraz daha farklı olarak internet üzerinden veri bulma ve arama kriterine göre hesap yapabilme özelliği olan bir arama motorudur.

Hepimizin bildiği gibi Google arama motorunun basit arayüzü ve sunduğu arama sonuçlarıyla açık ara önde götürdüğü arama motoru piyasasında, bu aralar bir hareketlilik yaşanıyor. Az önce de belirttiğim gibi Microsoft, yeni arama motoru ya da asıl işlevi karar verme olan Bing’ i duyurdu. Peki Microsoft Live Search arama motoru varken neden Bing çıkarıldı? Aslında cevap oldukça basit. İnternet o kadar uçsuz bucaksız bir bilgi yığını ki istediğiniz yere yardımsız ulaşmak neredeyse imkansız. Bu yüzden, bütün kullanıcılar bilgisayarlarında web tarayıcısını açar açmaz bir arama motoruna sarılıyor. Durum böyle olunca da internet arama motorlarının kazançları ve değerleri inanılmaz şekilde artıyor. Bu pastadan en büyük payı alanlar %82 ile Google ve %10 ile Yahoo. Microsoft Live Search ise bu pastadan sadece %2,5 gibi küçük bir pay alabilmiş. Yani Bing ile tanışmamız kaçınılmazdı.

Microsoft pastadan daha fazla pay almak için sadece bunu yapmadı. Microsoft ve Yahoo işbirliği yapma kararı aldı. İki şirket güçlerini birleştirerek ana rakipleri Google' la rekabet etmeyi amaçlıyor. Anlaşmaya göre Microsoft'un Bing adlı arama motoru Yahoo internet sitesini güçlendirecek ve buna karşılık olarak Yahoo da Microsoft'un ****** satışlarını gerçekleştirecek.

Microsoft patronu Steve Ballmer, 10 yıllık anlaşmanın Microsoft Bing arama motorunu, rakipleriyle mücadele edecek seviyeye getireceğini belirtti.

Ayrıca Ballmer , "Yahoo ile olan bu anlaşma sayesinde arama konusunda daha fazla yenilik yaratacağız. Ayrıca ****** verenler için daha iyi değerler ve gerçek tüketici çözümleri sunacağız. Arama motoru piyasası şu an için tek bir şirket tarafından domine ediliyor. Biz, piyasada farklılık yaratacağız ve alternatif olacağız."dedi.

 

PEKİ BİNG’İN ÖZELLİKLERİ NELER?

Microsoft’un daha kullanıma sunulmadan çok konuşulan, beklenmedik destekler gören arama motoru Bing‘in en önemli özelliği, basit sorulara cevap vermesinin yanında kullanıcıya çevrimiçi alışveriş, gezi planları ve sağlık bilgileri gibi konularda önerilerde bulunabilmesi. Google’ da olduğu gibi Bing’ de de giriş sayfasında web ya da resim araması seçenekleriniz var. Bunların yanındaki “Diğer” seçeneği ise sizi en çok aranılan öğelere götürüyor. Bing’ in Avrupa ve Amerika sitelerinde bunların yanında çevrimiçi alışveriş, video ve harita seçenekleri de bulunuyor.

Bing‘ in sol taraftaki akıllı sütunu yaptığınız aramada sonuçlarınızı detaylandırmanızı sağlıyor. Örneğin; ünlü bir müzik grubunu aradığınızda sol kısımdan güncel röportajların, fotoğrafların, şarkıların, videoların ve ilgili alışveriş sitelerinin olduğu alt sonuç gruplarına ulaşabiliyorsunuz.

xRank ise yaptığınız aramanın en çok arananlar listesindeki yerini ve aramalarla ilgili grafiklerle detayları görmenizi sağlıyor.

Az önce de söylediğim gibi Bing, Amerika ve Avrupa’da klasik arama işlevinin yanında alışveriş ve gezi konularında size önerilerde bulunabiliyor. Örneğin; Seattle’ dan New York’ a uçak bileti bakabiliyor, kalabileceğiniz otelleri inceleyebiliyor ve bunun hemen ardından da uygun bir restoran bakabiliyorsunuz. Hatta kullanıcıların oteller ve restoranlarla ilgili yorumlarını da okumanız mümkün.


[img=353x146]http://www.bilisimdergi.com/upload/Image/ekim2009/bing.jpg[/IMG]Türkiye’de Bing’e  
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
 adresinden ulaşılabiliyor.

Bing ve Google arasında arama sonuçları ile ilişkilendirmeden söyleyebileceğim en büyük fark herhalde Bing’ in her gün sunmuş olduğu arka plan resimleridir. Bing, duyurulduğu ilk günden itibaren her gün için farklı bir ülkeden farklı bir fotoğrafı ana sayfasında arama kutusunun arkasına yerleştiriyor. Bu arka plan fotoğrafları her ülkedeki kullanıcılara farklı bir şekilde gösteriliyor. Yani Türkiye’den Bing araması yapmak isteyen kişi Santorini adası ile karşılaşırken, Amerika’dan Bing araması yapmak isteyen birisi ülkemizden Kapadokya fotoğrafı ile karşılaşıyordu.

Tüm özellikleriyle kullanılabilen Bing arama sayfasındaki fotoğraflar, bir sonraki güne geçildiğinde geçmişte kalıyor. Bundan dolayı Bing arama arka plan fotoğraflarını gezebilmek için Bing Fotoğraf Arşivi oluşturulmuş.

[img=600x320]http://www.bilisimdergi.com/upload/Image/ekim2009/bing-1.jpg[/IMG]
 
Şekil 1: Türkiyede Görülen Resim 


[img=600x322]http://www.bilisimdergi.com/upload/Image/ekim2009/bing-2.jpg[/IMG]
 
 Şekil 2: Amerikada Görülen ResimAmerika’daki kullanıcıların açılış sayfası olarak Kapadokya ile karşılaştıkları Bing arama motorunun alt kısmında Doğal Harika başlığı altında Türkiye’yi keşfedin linkini görebiliyorsunuz. Ayrıca hemen yanında o günün sıcak konuları ya da popüler konularının başlıklarını yan yana link olarak gösterebiliyor.

[img=385x57]http://www.bilisimdergi.com/upload/Image/ekim2009/bing-3.jpg[/IMG]


Ayrıca Bing arama başlangıç sayfasında sol kısımdaki linklere baktığımızda aynı Google arama gibi diğer arama yapılabilecek alanların linklerini bulabiliyorsunuz. Bunlar, Images (görseller), Videos (videolar), Shopping (alışveriş), News (haberler), Maps (haritalar), Travel (seyahat) şeklinde sıralanıyor. Tabi bunlar şu anda Amerika ve Avrupa sayfalarında görünüyor. Türkiye sayfasında ne zaman görüleceği bilinmiyor.

 

[img=290x118]http://www.bilisimdergi.com/upload/Image/ekim2009/bing-4.jpg[/IMG]BİNG VE GOOGLE

Bing bu kadar özelliğe sahipken Google ve diğer arama motorları ile yarışması tabii ki kaçınılmazdır. Bing arama motoru tam olarak ortaya çıktıktan sonra, arama motorlarını karşılaştırmak için oluşturulmuş siteler ile tanışmaya başladık. Bunların en önemlileri tabii ki Google ve Bing için oluşturulan siteler.

Bingle görüldüğü gibi bing ve google  kelimelerinden türetilmiş bir ifadedir. Bing ile Google arama sonuçlarını karşılaştırmak için oluşturulan diğer araçları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.


1. Bing ve Google : Arama sorgusunu girip arattığınız zaman ekranı ikiye bölüp solda Bing, sağda Google olacak şekilde arama sonuçlarını getirebilen ”Bing ve Google” diğer örneklerine göre Bing ve Google kıyaslamasını kolayca yapabileceğiniz basit bir uygulama geliştirmiş.

[img=600x299]http://www.bilisimdergi.com/upload/Image/ekim2009/bing-5.jpg[/IMG]
 
2. Bingle : Yukarıda bahsettiğimiz Bing ve Google gibi çalışıyor ve ekran ikiye bölünüyor. Solda Bing, sağda Google. Üst bölümden Bingled, (hem bing hem google) sadece Bing ve sadece Google gibi tercihler seçilebiliyor.

3. BlackDog Google Bing :Ve son olarak Google versus Bing arama butonuyla Blackdog Google Bing sayfasını görüyoruz. Biraz daha elden geçmesi gereken bu Bing ve Google karşılaştırma sitesi sola Google, sağa Bing arama motorunu koyuyor. İster tek arama kutusu, isterseniz aynı ekranda ikisini de açabiliyor.

Microsoft Bing üzerinde bayağı çalışmış ve iddialı görünüyor. Ancak yılların Google alışkanlığını bırakmak kolay olmayacaktır. Son olarak, Bing ve Google rekabetinin sonucunu zaman gösterecek.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...