Download ve Upload Hızı Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Onaylı Üye
Katılım
27 Eyl 2017
Mesajlar
136
Tepki puanı
32
Ödüller
5
6 HİZMET YILI
Bağlantıları görmek için lütfen Giriş Yap

speed-test.jpg

Merhabalar MemoryHackers okuyucuları. Download ve Upload Nedir? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Download ve Upload Hızları internette veri indirmek ve veri yüklemek için kullanılan ingilizce terimlerdir.
Download Hızı, internetten veri indirmek anlamında kullanılır. Örneğin bir web sitesini görmek için sitenin adresini tarayıcınızın adres satırına yazdığınızda, tarayıcınız o sayfadaki tüm metinleri, resimleri, ve varsa sesleri bilgisayarınıza indirir, yani “download” eder. Bilgisayarınıza indireileceğiniz dosyaların toplam botuyu bilgisayarınızın hafızası ile doğru orantılıdır. Bilgisayar hafızası arttıkça daha fazla sayıda ve boyutta dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Download yani indirme hızı aynı zamanda internet hızına göre değişir. Eğer internetten sürekli dosya indirmeniz gerekirse yüksek hızlı bir internet paketini seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.


Upload hızı, servis sağlayıcınız tarafından size sunulan karşıya yükleme hızıdır. İndirme hızınızla, karşıdaki bilgisayardan, yani sunucudan veri alırken yükleme (veya bindirme diyelim) hızınızla da karşıdaki bilgisayara, sunucuya veri gönderirsiniz. Upload hızı genelde Download hızına göre çok düşüktür. Servis sağlayıcıların (TTNET, Superonline vb) bu hızı düşük tutmasındaki neden, kullanıcıların hosting firmalarını bypass ederek kendi evlerinde site barındırmalarını engellemektir. Zira servis sağlayıcılar hosting firmalarına upload hızı yüksek olan bağlantıları çok daha yüksek fiyata satmaktadırlar. Bu bağlantılar simetrik bağlantılardır. Yani download hızınız kadar upload hızınız vardır.

Upload hızını nasıl artırabilirim? Upload hızını teknik olarak artıramazsınız.. Hizmet aldığınız servis sağlayıcı (TTNET, Smile ADSL, Superonline) size ne sunarsa onu kullanmak durumundasınız. Upload hızıarttırım işlemleri söz konusu olduğunda yapabileceğiniz şey uygun bir Servis Sağlayıcısı seçmek olacaktır.

Aşağıda verilen değere göre Servis Sağlayıcıların hizmet paketleri bulunmaktadır. Örneğin 100 Mbps hıza sahip internet paketiniz saniyede 12.5 MB (megabyte) veri indirebiliyor anlamına gelmektedir.
  • 1 Mbps = 128 KB (kilobyte)
  • 2 Mbps = 256 KB (kilobyte)
  • 4 Mbps = 512 KB (kilobyte)
  • 7.2 Mbps = 0.9 MB (megabyte)
  • 8 Mbps = 1 MB (megabyte)
  • 16 Mbps = 2 MB (megabyte)
  • 32 Mbps = 4 MB (megabyte)
  • 50 Mbps = 6.25 MB (megabyte)
  • 56 Mbps = 7 MB (megabyte)
  • 100 Mbps = 12.5 MB (megabyte)

Download (İndirme) ve Upload (Yükleme) Hızınızı Öğrenmek İçin:
Bağlantıları görmek için lütfen Giriş Yap


YARDIMCI OLDUYSAM NE MUTLU BANA.
Buarada memoryhackers yetkileri için ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.
 
Üye
Katılım
25 Mar 2018
Mesajlar
2
Tepki puanı
0
Yaş
31
6 HİZMET YILI
Hello. I am a new member and I want to create a topic. Can you help me? Please use English
 
Atom ve ben bu kadar parçalanmayı hak etmedik
Banlı Üye
Katılım
19 Eyl 2016
Mesajlar
3,035
Çözümler
4
Tepki puanı
2,166
7 HİZMET YILI
bandicam 2018-04-06 16-40-37-105.jpg


:(
 
Geri Gelen Biri
Ultra Üye
Katılım
27 Ara 2017
Mesajlar
1,548
Tepki puanı
272
Yaş
25
6 HİZMET YILI
Fayfalı olmuş bilmeyenlerin işine yarar
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst
  AdBlock Detected
Elbette, reklam engelleme yazılımı, reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin bazı yararlı ve önemli özelliklerini de engeller. Mümkün olan en iyi site deneyimi için lütfen bir dakikanızı ayırarak AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.