Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
İnsta ♥ @LazHayalet ♥
Efsane Üye
Katılım
12 May 2016
Mesajlar
5,530
Çözümler
33
Tepki puanı
4,173
Ödüller
17
Sosyal
8 HİZMET YILI
güney kore,vergilendirme,kore,vergi,çalışma,para,bitcoin,bitcoin haber,bitcoin haberleri,bitocin haberleri 2018,memoryhackers,kripto para,kripto para haber,kripto para haberleri,kripto para haberleri 2018,kripto para borsası,güncel haber,
jybJoj.jpg

Güney Kore’de şu an itibari ile kripto paralardan herhangi bir vergi alınmıyor. Güney Koreli kripto para ticareti yapan insanlar, an itibariyle kripto paralar üzerinden milyonlarca won kazanabilir ancak, devletin şu aşamada kripto paraları vergilendirme konusunda etkisiz kalması sebebiyle, vatandaşların herhangi bir vergi ödemesi gerekmiyor.

Ancak bu durumun yakın gelecekte değişmesi bekleniyor. Güney Kore hükümeti, kripto paraları vergilendirmek için başlattığı çalışmada duyarlı bir zaman çizelgesi belirledi ve o çizelgeye uyulup, vergilendirme işleminin tamamlanması bekleniyor.

Güney Kore’de Hala Vergi Yok
Güney Kore’de ikamet eden 40’lı yaşlarındak bir avukatın iddiasına göre, kendisi geçtiğimiz yıl içinde Bitcoin ve Ethereum yatırımlarından tam 40 milyon won para kazandı ancak, vergilendirme sistemi olmadığı için herhangi bir vergi ödemedi.


Haberi yapan web sitesinin de, sistemin çarpıklığına dikkat çekerken, şu ifadeleri kullandı:
”Yüz binlerce ya da milyonlarca won’u, kripto para ticareti üzerinden kazansanız bile, şu anki vergilendirme yasalarının eksikliğinden ötürü, devlete herhangi bir para ödemeniz gerekmiyor. Halbuki geleneksel borsalarda listelenmiş bir seneti satarken binde 3, listelenmemiş bir seneti bozdururken de binde 5 vergi ödemek zorundasınız. Bu durum, henüz kripto paralar için geçerli değil.”
Ufukta Vergilendirme Var
Konunun takipçisi olan ve kripto paralar üzerinden elde edilen kazançları vergilendirme yolunda adımlar atan Güney Kore hükümeti yetkilileri de, sanal para vergilendirme standardı adı altında bir sistemi 2018 Vergilendirme Tartışmaları Platformu’nda değerlendirmeye alacaklarını belirtmişti.

2018 yılında Güney Kore ekonomisine yön veren ve verecek olan Finansal Stratejiler Bakanlığı’nın da kripto paraların vergilendirmesi üzerinde çalışmalar yaptığını ve bu yılın ilk yarısında düzenlemelerin faaliyete geçmesinin beklendiği belirtildi. Konuyla ilgili yapılan haberlerde, şu ifadeler kullanıldı:
”Güney Kore hükümetinin görüşmeleri ve çalışmaları sıklaştırarak sanal paralar üzerinden alınacak vergileri yasalaştıracak.”
Yakın dönemde de, bir başka Güney Kore yerel basın kaynağı, kripto paralar ile alakalı vergilendirme sisteminin Haziran ayında yürürlüğe gireceğini iddia etse de, Güney Kore hükümeti haberin gerçeği yansıtmadığını belirten bir açıklama yaparak şu ifadeleri kullanmıştı:
”Sanal para birimleri üzerinden yapılacak vergilendirme sisteminin nasıl işleyeceğine yönelik belli başlı çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda çıkan haberler, şu an için doğru değil.”
Yine aynı konuyla ilgili konuşan bakanlık yetkilisi de, vergilendirme çalışmaları ile ilgili spesifik bir tarih belirlemediklerini ancak sistemin 2018’in ilk yarısında işleyişe geçmesini umduklarını belirtmişti.

Eğer Güney Kore’de yeni vergilendirme yasaları yürürlüğe girerse, sadece kripto para ticareti yapan insanlar değil, kripto para borsaları da vergi ödeyecek. Hatırlanacağı üzere, bu yıl başında konuyla ilgili fikri sorulan bir bakanlık görevlisi, borsaların da vergilendirme kanuna tabii olacağını belirtmişti.

Tüm bu vergilendirme konuları hakkında Güney Kore hükümetinin görüşüne üç aşağı beş yukarı herkes sahipken, kripto paralardan alınması planlanan vergilerin ne kadar olacağı ise henüz netlik kazanmadı.​
 
Bilinmiyor
Efsane Üye
Katılım
26 Şub 2016
Mesajlar
4,270
Çözümler
3
Tepki puanı
790
Ödüller
12
8 HİZMET YILI
bizde başlamalıyız bir an önce
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst
  AdBlock Detected
Elbette, reklam engelleme yazılımı, reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin bazı yararlı ve önemli özelliklerini de engeller. Mümkün olan en iyi site deneyimi için lütfen bir dakikanızı ayırarak AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.