iOS 12.0 - 12.1.2 Chimera, Electra vs Unc0ver ve Jailbreak Son Durumu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NightyFox

External Cheat GOD
Griffin Premium
Beğeni Puanı
525
Not: Konuda bahsedilen her Jailbreak'ı denedim ve sizlere deneyimlerimle braber bu anlatımı sunacağım.

Son zamanlarda ios jailbreak işi tonlarca takımdan sadece 2 takıma kadar indi. Bu ikitakımın bir tanesi Electra Team, diğeri de Unc0ver team.
Unc0ver team, iOS 12 yi destekleyen ilk jailbreak'ı çıkararak son dönemde piyasaya hükmetmeye başlamıştı. Bir kaç aydır da piyasaya hükmetmeye devam ediyordu. Fakat, çıkan jailbreak biraz dengesizdi ve bunu zaman içinde olabildiğince düzelttiler.
Bu iki Jailbreak arasındaki en büyük fark, Unc0ver'in "Cydia Substrate", Electra'nın ise "Subistue" kullanması. İlk ikisini tanıyalım.

Cydia Substrate (Unc0ver ve diğer eski Jailbreaklar):
Cydia Substrate, Jay Freeman (@saurik) tarafından hazırlanmış, bu güne kadarki (Electra hariç) kullanılan klasik bir Tweak Injection servisi. (Tweak Injection, cihaza yüklediğiniz ekstra eklentileri cihazın içinde kullanılabilir hale getiren ana kök servis.). Jay Freeman, Jailbreak Topluluğunun kurucusu olarak tanınır çünkü "Cydia" denen cihaz eklenti marketinin yazarı ve kurucusudur. Yazdığı bütün kodları açık kaynaklı olarak paylaşmış kusursuz bir community kurucusudur. Bu zamana kadar tanıdık ve ricalarla Cydia Substrate'yi sürekli güncellemeye devam etmiş fakat bu son 1 ay içinde A12 Chipset kullanan cihazlar için "Artık bu topluluk ölmeli yeter pes edin" diyerek güncellemeyi reddetmiştir. Bunun bir sebebi de topluluğun aceleci hareket edip aşırı baskı yapması oalrak da gösterilebilir. Bunun üzerine A12 Chipset için güncellemeyi Unc0ver'in kurucu yazılımcısı olan Pwn20nd kendisinin güncelleyeceğini söyleyip topluluktan süre istemiştir. ama bildindiği gibi bir kodu yazarından daha iyisi bilemeyeceği için hala bir cevap bulunmamakta.
Peki, neden Cydia Substrate? Çünkü, eski ve daha kararlı aynı zamanda eksiksiz kısacazı hızlı, bugsuz, cihazda hatalara sebep olmayan kusursuz bir kütüphane. Bu güne kadar sürekli Subsitue yi yerin dibine gömmeyi başarmış durumda.

Subsitue (Electra ve Chimera):
Subsitue, Electra Team'ın kurucusu @Coolstar tarafından yazılan bir Tweak Injection servisi. Bu servis Substrate gibi açık kaynaklı olmamakla beraber sadece yapımcısının programları üzerinde çalışmakta. Bunun zararı ise ekstra kütüphaneler gerektirmesi ve 0 dan yazılan yeni bir kütüphane olduğundan bolca hata ile dolu olmasıydı. Fakat, bu son çıkan Chimera Jailbreakta muhteşem bir gelişim sağlanmış durumda. Yukarıda bashedilen sorunlara sahip olamamakla beraber performans konusunda da büyük adımlar atılmış. Peki neden Coolstar baştan yazma gereği duydu. Çünkü kendisi şu anda community yi yönlendiren kişilere karşı (Pwn20nd, Saurik) durmakla beraber klişeleri kırma peşinde. Şöyle bir konu da var sürekli dramatize etmeye çalışıp üste çıkma çabası da olduğundan topluluk tarafından pek sevilmemekte. Kendisini ben de pek sevmesemde unutmamak gerek ki Pwn20nd, kendisi de Electra Team'ı patates etse de o takımdan piyasaya girip ismini duyurmuş bir insan.

Şimdi biraz Jailbreaklara deyinelim:

Electra Jailbreak:
1556653427195.png

Electra, iOS 11 için çıkan ilk kapsamlı Jailbreaktı. Bundan dolayı piyasanın tamamen sahibiydi ama Subsitue kullandığından çok dengesizdi. MultiPath Expliotini kullanıyordu ve bunu da uygulamak çok zordu işte telefonu şu kadar saniye açık tut uygulamada bu kadar kal işte yok şunu yap yok bunu yap ve insanlar sıkılmıştı (ben de dahil.) Ardından çıkan yeni Exploitlerle beraber Unc0ver ortaya çıktı ve bu ünlü Cydia Substrate'yi kullanıyordu. Muazzam diyip hemen Unc0ver'a geçtim. Electra hayatımın işkencesiydi.

Unc0ver Jailbreak:
1556653672402.png

Herkes, rahat bir nefes almaya başladı. Empty List ve sonrasında da Voucher Swap exploitleri yayınlandı ve Pwn20nd denen arkadaş bu exploitlerin hespini istediğinizi seçebileceğinz şekilde bir uygulamaya koydu. Artık beklemek yoktu, artık o iğrenç işlemleri yapmak yoktu tek tıkla beklemeden öyle gerekiz şeyler yapmadan MultiPath çöplüğünden kurtulmuştuk. Bu olaydan sonra CoolStar köşesine çekilde ve tamamen sustu. Ama şunu söyleyeyim geçirdiğim en stabil ve rahat Jailbreak dönemlerinden biriydi (Tethered jailbreaklar için).

Ardından bir süre sessizliğin ardından ilk 11.4.1 desteğinin Unc0ver a gelmesiyle beraber tek Electraya da bu güncelleme gelince sessizlik bozuldu ama sadece bu kadardı. Asıl bomba burda başlıyordu. Electra Team "Sileo" adında bir Cydia yerine geçicek yeni bütün kartları tekrar dağıtacak bir uygulama üzerinde çalışmaya başladılar.
1556653934251.png

Sileo, çok yankı uyandırdı ve ilk başta Open Source yani açık kaynak kodluydu. İsteyen hereks geliştirip yükleyip kullanabiliyordu. Fakat tartışmalar alevlendi ve Sileo'nun kodları kaldırılıp Unc0ver'a kurulması engellendi. Bazı geliştiriciler bu yasaklamayı geçseler de bu sefer Sileo güncellemesi alamamaya başladıalr ve Sileo projesi bir süre için sessizliğini korudu. Şunu da unutmayalım! Sileo, evet Cydia'nın yerini alması için oluşturuldu ama hala Cydia'nın bazı şeylerini kullandığından ikisi beraber çalışıyor. İlerde Cydia'nın üstüne toprak atılırken görebiliriz... Şahsen Sileo'yu kullanırken ilgimi daha çok tasarımı ve ciddi anlamda Cydia dan farklı olarak gerçek bir market hissi çekti. KEsinlikle tadılması gereken bir deneyim...

iOS 12 DÖNEMİ:
iOS 12 dönemi başladı ve bir süre sonra iOS 12.0 - 12.1.2 için (Adını yanlış hatılamıyorsam) Vertex 1 ve Vertex 2 Exploitleri yayınlandı. Bu exploitlerden ilki normalı 2. si ise onun geliştirilmiş haliydi. Bunları ilk entegre eden Unc0ver oldu ve halka açık olarak Saurik Substrateyi güncelledikten sonra ilk başta betaları geçen haftalarda da 3.0 ve 3.0.1 versiyonları yayınlanarak kararlı hale geçmiş oldu. Ama bir sıkıntı vardı, yeni cihazlar için yani XS, XR vs. A12 Chipset kullanan cihazlar için Cydia Substrate ve Exploitler baştan güncellenmeliydi. Gerekli Pointerların bulunması vs. Bunun için Pwn20nd gene Saurik e gidince Cydia Substrate başlığı altında da belirttiğim terslemeyi aldı. Ardından ise bunu bir fırsat bilen Electra Team, biz Subsitue yi güncelleyip sizlerle buluşturacağız dedi ve iki taraf da zamanla yarıştı. Bu yarışı kazanan Electra Team oldu. Peki bu zaman kadar Electra Team neredeydi? Electra Team, kendi bağışçılarına özel olarak yeni Electra'yı sundıklarını söyleyip bizi unuttunuz nankörler dercesine topluluğu tersliyorlardı. Ama o sırada da sileo geliştirilmeye devam ediliyordu ve bir tane geliştirici çıkıp Sileo'yu Unc0verla birleştirdi. Tabiki A12 chipseti yoktu ama Unc0ver in açık kaynaklılığını da kullanarak Sile için güvenliği basit bir yöntemle aşıp cihazlara Sileo ve gereksinimlerini kurulmasını sağladı. Bu JailBreak'ın adı Unc0ver DARK.

Unc0ver DARK:

1556654567566.png

Tek olayı, ekstra Sileo olan ve tamamen bir iki otomatik güncelleme olayı eklenmiş olan Unc0ver'in distrosu. (Distro, aynı taban kullanılarak yapılan başka bir versiyon oalrak düşünebiliriz.) Bunun hakkında ekstra bir olay yok sadece değinmek istedim şahsen bunda fazla süre geçirmedim dediğim gibi tek farkı Sileo idi onda da bir şey fark edilmedi zaten. Yaklaşık bir hafta kullandıktan sonra tekrar kalsik Unc0ver'a döndüm.

Son bir kaç haftalık dönemdeki A12 suskunluğu bu gün bozuldu ve Electra Team Chimera denen Jailbreak'ı karşımıza getirdi. Tasarım ve performans olarak yağ gibi akan bu jailbreak ı çıktıktan bir süre sonradan beri deneme şansım oldu. Yakında sizlerle bu yeni jailbreak hakkındaki deneyimimi paylaşıp bu sefer direk Unc0ver vs Chimera konusu yazarım ama şu anlık böyle...

Chimera:
1556655001242.png

Bu kısım daha çok A12 den aşağısı için çünkü A12 lerin zaten başka bir şansı bulunmamakta fakat benim gibi A10 chipset kullanıcısıysanız, incelemeniz gerekiyor. İşte Chimera, modern tasarımı ve asıl hatasız Sileo ile birlikte. Otomatik Exploit ayarı ve gereksiz beklemeler olamdan Jailbreak tuşuna tıkaldıktan 5 saniye sonra Subsitue modda cihazın açılması. Kısaca evet Saurik ve Pwn20nd ye saygımız sonsuz ama resmen CoolStar show yapmış be abi. Gerek Sileo nun saflığı hızı ve gerek cihazın tweaklarla performansı olsun gayet iyi. Ama şunu unutmamak gerekir, Chimera daha yeni bir jailbreak olduğundan çoğu sevdiğiniz / bildiğiniz tweaklar için sıkıntı çıkaracaktır. Bundan dolayı bir süre sonra geçmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Evet arkadaşlar, bu konumuzdan da bu kadar Yebencı / Türkçe bu kadar ayrıntılı yazı yazan görmediğim için bu yazıyı yazma gereği duydum. Burda piyasadaki neredeyse tüm GÜVENİLİR, ONAYLANMIŞ jailbreaklar hakkında anlatım ve kişisel deneyimim bulunmakta. Sıradaki konuda görüşmek üzere.

SON NOT: Resimler yeni/eski resimler olabileceğinden üstündeki versiyon yazılarına falza taklımayın. Genel olarak görünüşüne dikkat çekmek istedim. Resimlere fazla dikkat etmedim konuyu bilgisayardan yazdığımdan telefon ss lerim bulunmamakta iyi akşamlar...

Jacquelyn

GlobalCheat is coming
Moderator
Beğeni Puanı
2,664
Herkesin kendi seçimi tabi ki ona bir şey diyemeyiz fakat İOS için jailbreak gerek duymuyorum şahsen, değişik bir tasarım isteyenlere karışmam fakat temiz bir konu olmuş ellerine sağlık

marslan27

Üye
Beğeni Puanı
0
ellerine sağlık kardeşim 10 numara konu olmuş 12.2 var bende hangisini önerirsin :D

Czech

* xάήάx *
Süper Üye
Beğeni Puanı
389
Arayanlar için yardımı dokunacak bir konu, emeğine sağlık.

LowDmL

0xc00007b
Onaylı Üye
Beğeni Puanı
37
Harika bir konu, ilk defa bu sitede bu derece muhteşem bir konu görüyorum.

nader11ndeu

>>Whovian<<
Kurucu
Beğeni Puanı
5,492
Gayet güzel bir konu. Hepsini okudum. Anladığım kadarıyla sonuç olarak takımlar birbirleriyle yarışıyor, işler daha da ileri gidiyor ve olması gerektiği gibi "son kullanıcı" kazanıyor.

Beyaztas

nepenthe
Onaylı Üye
Beğeni Puanı
49
Firmalar rekabeti severmiş. Bu şekilde ilerlemesi çok güzel

evarol7676

Üye
Beğeni Puanı
0
ios 12.2 ye varmı yardım 7 plus
Mesajın otomatik olarak birleştirildi:

bir türlü

NightyFox

External Cheat GOD
Griffin Premium
Beğeni Puanı
525
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt