Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Jacquelyn

I'm laughing at justice on the wall
Moderator
Beğeni Puanı
2,740
Merhaba arkadaşlar bugün sizler ile JavaScript derslerinde kaldığımız yerden devam ediyorum.Bugün işleyeceğimiz dersimizin konusu ise "Metotlar" haydi dersimize geçelim.

Fonksiyon Nedir?

Program içerisinde bulunan bazı kod parçaları defalarca kullanılacak eğer bu satırları her seferinde tekrar yazmak yerine bir fonksiyon içerisine yazılabilir ve fonksiyonun adı istediğiniz yerden çağırabilirsiniz.
Ayrıca JavaScript gibi olay yönlendirmeli dillerde hangi olay gerçekleştiğinde hangi fonksiyonun çalışacağı belirlenerek işlemler gerçekleştirilebilir.
Fonksiyonlar sayesinde programlarımız hem daha düzenli olacak, hemde gerektiğinde düzeltmeler yapmak daha kolay olacaktır.

JavaScript'te Fonksiyon Tanımlama

Aşağıda vereceğim kodda hesapla isimli basitleştirilmiş bir fonksiyon tanımladık ve body kısmında yer alan bir buton tıklandığında çalışması sağlanmıştır.
JavaScript:
<html> <head>

<script>

function hesapla()

{

Yapılacak işlemler buraya yazılır.

}

</script>

</head>

<body>

<input type="button" value="Hesapla" onclick="hesapla()" />

</body>

</html>
JavaScript'te Loal ve Global Değişkenler

Bir fonksiyon içerisinde tanımlanan değişken, sadece o fonksiyon içerisinde geçerli olur ve diğer yerlerden erişilemez.
Fonksiyonların dışında, script etiketleri arasında tanımlanan bir değişken ise global değişkendir ve tüm diğer fonksiyonlardan cağrılabilir..
JavaScript:
<script>

var k;

function fonksiyon1()

{

var a;

}

function fonksiyon2()

{

var b;

}

</script>
Yukarıda ki örnekte k değişkeni global değişkendir.Her yerden erişebilir. a değişkeni sadece fonksiyon1 içerisinde geçerlidir.
Var komutu ile tanımlanmadan değer atanan bir değişken otomatik olarak global kabul edilir.
JavaScript:
function fonksiyon3()

{

c = "Bilgisayar";

}
Bu örnekte ise c değişkeni global değişken olarak her yerden erişilebilecektir.​

matsuki

HackIstanbul 2019 Preselection Writeup Members
Onaylı Üye
Beğeni Puanı
99
Elinize sağlık hocam C-Sharp öğrenmeye başladım bende

h4emRe

Doomsday is approaching
Ultra Üye
Beğeni Puanı
669
Dostum ellerine sağlık , böyle derslere devam!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt