Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
İnsta ♥ @LazHayalet ♥
Efsane Üye
Katılım
12 May 2016
Mesajlar
5,530
Çözümler
33
Tepki puanı
4,174
Ödüller
17
Sosyal
8 HİZMET YILI
altcoin,ath,Ethereum,Litecoin,Ripple,ico,bitcoin,bitcoin haber,bitcoin haberleri,bitocin haberleri 2018,memoryhackers,kripto para,kripto para haber,kripto para haberleri,kripto para haberleri 2018,kripto para borsası,güncel haber,
0EJg08.jpg

En çok kullanılan kripto para terimlerinin Anlamlarıyla Birlikte Sıralı Olarak Paylaşıyorum Bilmeyenler İçin İdeal Konu :

Altcoin: Bitcoin’in alternatifi olan kripto paralar. Örnek: Ethereum, Litecoin, Ripple vb.

ATH: Bir kripto paranın rekor fiyatına denir.

Arbitraj: Borsalar arasındaki anlık fiyat farkından yararlanarak kar etme amaçlı yapılan alım-satım işlemeridir. Riskli işlemler olup, hızlı transfer yapılan coinler seçilmelidi. Örnek: Binance’da MIOTA 2$, KuCoin’de 2.1$ olsun. Binance’dan toplu alım yapıp, KuCoin’e aktarıp satarak arbitraj yapabilirsiniz.

ASIC: Özel görevleri yapmak için, tek amaçlı oluşturulan tümleşik devrelerdir. ASIC Minerlar daha hızlı ve daha ucuza coin minig yapmak için tasarlanmıştırlar.

Balina: Büyük varlıklara sahip olan ve piyasayı çıkarları doğrultusunda yönetmeye çalışan kişi veya kişilerdir.

Bearish: Satış ağırlıklı piyasa, ayı piyasası.

Blockchain: Artan verilerin kayıtlarını yapan ve güvenliğini sağlayan, herkes tarafından ulaşılabilir ve saklanabilir dağıtık veritabanı teknolojisi.

Bullish: Alış ağırlıklı piyasa, boğa piyasası.

Cold Wallet: Kripto paraların çevrimdışı(offline) olarak saklandığı cüzdanlar.

CPU: İşlemci. İlk yıllarda Bitcoin kazmak için yeterli güce sahipti ancak zorluk seviyesi arttığı için işlemci yerine GPU kullanılıyor.

Escrow: Bir ticaret işlemi sırasında ticaretin güvenilirliğini sağlamak amacıyla paranın güvenilir bir 3.taraf hesabında tutulmasıdır.

Fiat Para: İtibari para anlamına gelir. hükümet kararına dayalı çıkartılan, altın, gümüş vs. karşılığı olmayan, altında imzası olan yere ve düzenlediği kağıdın taklit edilemeyeceğine güven üzerine kurulmuş, mal ve hizmet alışverişi için kullanılan banka kağıdı veya kâğıt para demektir.

Fee: Bir kripto para transferi sırasında madencilere ödenen komisyon tutarı.

FOMO: Fırsatı kaçırma korkusudur.

Fork: Halihazırda bulunan zincir veya programa yapılan bir güncelleme ile yeni bir yapı oluşturmak anlamına gelir. Topluluk yapılan yeni güncellemeyi tamamen kabul edebilir ve zamanla buna geçiş yapabilir(örneğin segwit) yada topluluğun bir kısmı bunu kabul etmez ve 2 farklı yapı ortaya çıkar(örneğin BitcoinCash).

FUD: Piyasada yada kişide bulunan kararsızlık, emin olamama halidir.

Genesis Block: Blok zincirinin ilk bloğudur.
Bağlantıları görmek için lütfen Giriş Yap


GPU: Ekran kartı. Madenciliğin zorluğu arttığı için, CPU yerine GPU kullanmanın daha verimli olduğu fark edilince kullanılmaya başlandı.

Hodl&Hold: Artan veya azalan fiyatlar karşısında işlem yapmamak eldeki korumak.

Market Order: Piyasa emri demektir. Piyasanın o anki değerinden al ya da sat pozisyonu açmaktır.

Moon: Fiyatların şaşırtıcı biçimde artması.

ICO: Bir projenin kitle(topluluk) tarafından fonlanarak hayata geçmesi.

P2P: Eşten eşe anlamına gelir. Merkezi herhangi bir yapıya katılmadan kişiler arasında işlem yapmaktır.

Paper Wallet: Kağıt cüzdan. Kripto paraları güzenli bir şekilde saklamak için oluşturulan basılı cüzdan adresi ve private key’den oluşan cüzdanlardır.

Pre-mining: Herhangi bir yeni kripto parayı piyasaya sunmadan önce bir miktar kazılmasıdır.

Private Key: Cüzdanlarınızda bulunan kripto paraları harcamanız ve işlem yapmanız için gerekli olan ve o cüzdanın size ait olmasını sağlayan kişiye özel anahtardır. (Unutmayın, private key’iniz yoksa paranızda yok.)

Pump&Dump: Ani talep oluşturarak fiyatların artmasını sağlayıp ardından artan fiyatlar karşısında ucuzdan alınan varlıkları pahalı satarak kar sağlama amaçlı yöntem.

REKT: Ciddi şekilde zarar etme durumu, batmak.

Satoshi: Bitcoin’in milyonda birine verilen ad. 1 Satoshi = 0.0000001 Bitcoin

Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in gizemli yaratıcısı kişi-kişilerin kullandığı isimdir.

TOKEN: ICO’larda yatırımcının aldığı pay, hisse.​
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst
  AdBlock Detected
Elbette, reklam engelleme yazılımı, reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin bazı yararlı ve önemli özelliklerini de engeller. Mümkün olan en iyi site deneyimi için lütfen bir dakikanızı ayırarak AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.