baXen

⭐ Perfo ⭐
Ultra Üye
Beğeni Puanı
1,238
Ödül Puanları
273
Linux İşletim Sistemleri ve Kullanım Alanları

:yazı:

Linux işletim sistemi tek bir bölümden oluşmuyor.
Linux kendi içinde bölümlere ayrılıyor ve bu bölümler farklı amaçlarda kullanılıyor.
Bu makalede sizlere en çok kullanılan 5 Linux işletim sistemi ve kullanım alanlarını anlatacağım.

Elementary OS: Bu Linux sistemi ilk çıktığında Ubuntu için temalar ve uygulamalar yapımı için çıkmıştır.
Daha sonradan değiştirilip sadece tema ve uygulama dışında şeylere de yöneldi.
Diğer tüm Linux işletim sistemlerine kıyasla daha çok görünüme önem verilmiş bu işletim sistemi;
Yazılım, tasarlama, daha kolay bir kullanım sağlamaktadır.

Linux Mint: Bu Linux sistemi daha çok bu işletim sistemine yeni girişmiş olanlar için kolaylık sağlamak için üretilmiştir.
Diğerlerine kıyasla daha çok Windows işletim sistemine benzer. Türkçe dil desteği en gelişmiş olan sistemdir.
Birçok işletim sistemlerinden daha fazla performans verir.
Bu tamamen gönüllü kişiler tarafından yapılmış Linux işletim sistemi; Güvenlik, modern çağa uygun ve istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Arch Linux: Gayet sade ve hoş görünüme sahiptir. Çok yüksek performanslar verebilir.
Tasarımı Linux Mint'i anımsatsa da günümüz tabletlerinden pek farklı olmayan bir tasarımı vardır.
En fazla performans veren işletim sistemi budur. Ayriyeten Linux Mint'e kıyasla daha fazla açık kaynak kodu bulunmaktadır.
Bu işletim sistemi daha çok; Güvenlik, performans ve açık kaynak kodu için kullanılmaktadır.

Ubuntu: Hemen hemen bütün sunucularda ve cihazlarda bu işletim sistemi bulunmaktadır.
İsmi "İnsan" anlamına gelmektedir. Nedeni bilinmiyor. Birçok Linux işletim sistemi Ubuntu için yapılmıştır.
En çok tercih edilen Linux işletim sistemi budur. Arabalarda, dronlarda, İOT(Nesnelerin interneti) gibi cihazlarda kullanılmaktadır.
Bu milyonlara hitap eden işletim sistemi; Güvenlik ve yazılım için tercih edilmektedir. Tamamen açık kaynak kodlarına sahiptir.

Tails: En güvenilir Linux işletim sistemidir.
Yayınlanan tüm işletim sistemlerinden en güvenlikçi olan işletim sistemi budur.
Arayüz olarak kullanımı basit ama diğerlerine kıyasla daha zor kullanıma sahiptir.
Çıkış amacı internette sörf yaparken veya uygulamaları kullanırken, tamamen anonim olarak yapmanıza olanak vermektir.
Bu işletim sistemi tamamen güvenlik üzerine kurulmuştur. Fazla bir sürprizi yoktur.

:resim:

(Elemantery OS işletim sistemi ile ilgili görsel)

Elementary OS.jpg

(Linux Mint işletim sistemi ile ilgili görsel)

Linux Mint.jpg

(Arch Linux işletim sistemi ile ilgili görsel)

Arch Linux.jpg

(Ubuntu işletim sistemi ile ilgili görsel)

Ubuntu.jpg

(Tails işletim sistemi ile ilgili görsel)

Tails.png

RescoVery

Onaylı Üye
Beğeni Puanı
75
Ödül Puanları
228
baxen konu cidden güzel böyle devam et sana bir sorum olacak windows 10 olan işletim sistemimi linux yapmalımıyım yaparsam oyunlarda veya farklı şeylerde bilgisayar kasabilirmi

baXen

⭐ Perfo ⭐
Ultra Üye
Beğeni Puanı
1,238
Ödül Puanları
273
baxen konu cidden güzel böyle devam et sana bir sorum olacak windows 10 olan işletim sistemimi linux yapmalımıyım yaparsam oyunlarda veya farklı şeylerde bilgisayar kasabilirmi
Eğer oynadığın oyunlar Linux işletim sistemine uyumlu ise oynayabilirsin. Windows 10'a göre çok daha fazla performans alacaksındır.

loFt

PİLOT
Banlı Üye
Beğeni Puanı
1,444
Ödül Puanları
213
windows kadar oyun oynayamazsın yani desteklemez

İgniteSerpent

ڪے(_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅_̅(̅_̅_̅_̅(̅)
Süper Üye
Beğeni Puanı
244
Ödül Puanları
43
Ellerine Sağlık Yararlı Konu
Pardus'dan Falanda Bahsedermisin

Roux

Pictures Are Worth A Thousand Words.
Efsane Üye
Beğeni Puanı
1,037
Ödül Puanları
313
İlk Defa Gördüm Linus Hep Torrentde Gösteriyor Ama Hiç Görmedik

ndngailesi

☞ MaMo434376
Banlı Üye
Beğeni Puanı
65
Ödül Puanları
228
Ubuntu'yu kullanmak için çok iyi bir pc'ye ihtiyacınız var aksi taktirde kasa kasa kullanırsınız.

madamwt

Süper Üye
Beğeni Puanı
142
Ödül Puanları
43
linuxu genelde web developer apilermiz kullanıyor hekırlar

Üst Alt