Linux İşletim Sistemleri Ve S.S.S

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

S-Bash

cpp python
Onaylı Üye
Beğeni Puanı
30
Ödül Puanları
28
Merhaba dostlar, öncellikle linux nedir ? sorusuna cevap verelim linux açık tabanlı bir işletim sistemidir. Server olarak yada programlayarak kendinize özel mail serveri olarak'da kullanabilirsiniz. Ama programlama bilmiyorsanız. Satında alabilirsiniz. Linux windows ve unix'den yola çıkılarak yapılan bir işletim sistemidir. Yapımcısı, Unix'e gidip bir işletim sistemi yapacağım yardım alabilir miyim tarzı bir soru sormuş ve rededilmiş. Daha sonrasında azim edip linuxu programlamışlar ve ardından bedava paylaşmışlar. Açık kaynağı seven insanlar kendi işletim sistemlerini yada insanlara özel işletim sistemlerini yapmış. Öncellikle ben çok uzun zamandır linux işletim sistemi kullanmakdayım. Ve şunu söylemeliyim. Linux şu zamana kadar kullandığım en güzel işletim sistemidir. Ayrıca işlerimi kolaylıkla yapabileceğim bir işletim sistemiydi.
~Web Server (Web sunucusu)
~Email Server (E-Posta Sunucusu)
~FTP Server (Dosya Paylaşım Platformu)
~Database Server (En t**şaklı)

Belki bu terimler size yabancıdır. Ama ben bunların içindeyim sıklıkla uğraştığım bir şey eğer size uğraşıyorsanız tercih etmeniz gereken Linux OS'lar.
~ RED-HAT
~ SUSE
~ PARDUS (TÜRK YAPIMI)
ve dahası.
Eğer zaafiyet işi ile uğraşıyorsanız en fazla kullandığım yerdir. Kaliteyi bekliyorsanız. Size önerebileceğim 2 adet dağıtım ve kullanmadığım bir kaç dağıtım bulunmakda.

~1. Parrot OS

Parrot OS security versiyonunu halende kullanmakdayım ve uzun sürede kullanacağım işletim sistemi çok şık ve çok iyi hazırlanmış içinde BURP SUITE SQLMAP METASPLOIT gibi web application ve exploit,payload hazırlayabileceğiniz bir sürü program bulunmakda.

~2. KALİ LİNUX

Kali İsmi eski bir tanrı anlamına gelmektedir. Eskiden çok kullanmış olduğum ve laptopumda halen yüklü olan bir işletim sistemidir. MR ROBOT gibi dizilerede konu olmuştur. İçinde parrot gibi bir sürü hack aracı bulunmakdadır. Fakat bu işletim sistemleri OFFENSIVE adında çıkmaktadır. Yani "biz size silah veriyoruz ama kötüleri haklayın diye" bu nedenle hackerlar bu işletim sisteminide çok tercih eder. Fakat benim kullanmama sebebim parrota tam anlamıyla alışmam ve kalinin boot sorunu.

3~ Live Hacking OS

Parrot OS dan pek bir farkı olmayan ethical hack işletim sistemidir.

Simple Linux OS's
Günümüzde windows benzeri kullanabileceğiniz işletim sistemlerine geçelim.

1~UBUNTU

2004 yılında sunulan UBUNTU "
Windows" gibi rahatlıkla kullanabileceğiniz işletim sistemidir. Şık ve hızlı bir arayüzü bulunmaktadır.

2~ ELEMENTARY OS

Kısa süre kullanmış olduğum ve çok hoşuma giden bir işletim sistemidir. Windows'dan daha iyi diyebileceğim bir işletim sistemi. Hızlı ve Şık. Gnome'a dayanan bir işletim sistemidir.
3~ Arch Linux

Arch linux veya Antergos Linux seçenekleri vardır.
Kullanıcı dostu bir işletim sistemidir. Eğer denemek istiyorsanız cidden denemeniz gereken bir işletim sistemidir.

:özellik:
NEDEN LINUX?
Açık kaynak kodlu olduğu için arkada bir haltlar dönmediğini görebilirsiniz. Windows veya MacOS ise bu şekilde değildir güvenliğiniz'den emin olamazsınız. Kendi çekirdeğinde Anti Virus bulundurması onu mükemmel kılmaktadır. Güvenli ve Hızlı olan bu işletim sistemi günlük hayatınız'da size sorun çıkarmaz ve para istemez istediğiniz zaman geliştirebilirsiniz.

:not:
VMware ile yada virtual box ile birini kurup deneyebilirsiniz korkmayın, üşenmeyin eğer ki beğenirseniz RUFUS ile USB'nize yazdırın. 2. İşletim sistemi olarak kurun. Ve bizim aramıza katılın

:indir:
Lütfen, Giriş yap veya Kayıt ol içerikteki bağlantıyı görüntülemek için!

~~~

~~
;)

hebayar

Onaylı Üye
Beğeni Puanı
6
Ödül Puanları
8
Benim ark kullanıyor bunu ben bi alışamadım :D

Biscolata

Sabit fikir,sahibini hapseder.
Onaylı Üye
Beğeni Puanı
52
Ödül Puanları
28
freebsdsiz olur mu hiç?

Roux

Pictures Are Worth A Thousand Words.
Efsane Üye
Beğeni Puanı
1,041
Ödül Puanları
313
Aga Zaten Bu Konu Yapılmadımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt