Jagrenti

Griffin Premium
Katılım
12 Haz 2016
Mesajlar
802
Beğeni Puanı
350
Sizce dostlar Lua nedir? Nereler de kullanılır? Ne işe yarar? Haydi koşun gelin hep beraber bunu öğrenelim!

:resim:

o.png


:yazı:

Lua Nedir?

Bu arkadışımız gün geçtikçe kullanıcı sayısı fazlasıyla artmakta ve tanınmakta olan bir dildir. Lua dili daha çok oyun programlama bölümünde gelişmesini sürdüren gerektiğince hızlı ve daha az alan kaplaması sebebi ile tercih edilen bir programlama dilidir. Bu dil sayesinde bir çok oyunlara mod yapma imkanınız bulunuyor. Türkiye de Lua dili fazla ilgi görmeyip haberi olunmadığı için tercih edilmemektedir maalesef. Ancak kullanıldığı global ünlü programlarla kendini kanıtlayan bir dil olarak programlama kategorisinde top 5'te yerini alıyor.

Ne İşe Yarar?

Lua, küçük bir paket ortamında dağıtılan ve "ANSI/ISO C" derleyicisi olan tüm platformlarda kurulabilir haldedir. Kısaca Portable bir dil diyebiliriz. Bir uygulamaya .lua eklemek onun boyutunu büyütmez büyütmez kendisinin diğer dillere en güzel özelliği fazla alan kaplamaması.Lua şuanlık "MIT "lisansı altında dağıtılmaktadır. Tabi ki diğer programlama dilleri gibi de Lua da "Ücretsiz ve Açık kaynak kodludur."Lua yazılımcılar arasında performans konusu ile ilgili bir üne sahiptir. Çeşitli kriterler ve betik dilleri bölümünde hızlı ve temiz bir dil olarak Lua’yı göstermektedir. Lua çok ince ayarlı benchmark (test etme) programlarında bile test edildiğinde ne kadar süratli olduğunu her zaman göstermektedir. Büyük uygulamaların önemli bir alanı Lua ile yazılmıştır.

Nerelerde Kullanılır?


"Oyun Programlama" kategorisinde daha sık kullanıldığı için ufak örnek vereyim sizlere : World of Warcraft - GTA San Andreas için tasarlanmış Multiplayer oyunların içinde Lua programlama dili bulunmaktadır. Bir çok mod yapımında da sık sık kullanılır. Ek olarak sadece oyunlar da değil programlar da da kullanılmaktadır ufak bir örnek vermek gerekirse : Adobe Photoshop Lightroom - Wireshark vb gibi programlarda da Lua dili kullanılmıştır.

:resim:

pk.png
 

UPKEYS

Onaylı Üye
Katılım
18 Nis 2019
Mesajlar
50
Beğeni Puanı
12
Yaş
22
Açıkçası okusamda birşey anlayamadım, ama güzel birşey olduğuna eminim. Ellerine sağlık :)
 

qrew12312

Üye
Katılım
19 Şub 2019
Mesajlar
5
Beğeni Puanı
0
Yaş
24
Anladığım tek dil. basit örneklemelerle bile kendiniz yeni bişeyler çıkarabiliyosunuz.
buda oynadığım oyunda yazdığım bir script
Lütfen, Giriş yap veya Kayıt ol içerikteki bağlantıyı görüntülemek için!
 
Katılım
5 Haz 2019
Mesajlar
3
Beğeni Puanı
0
Yaş
33
guau que já esta a jogar
Detalhes
Mesajın otomatik olarak birleştirildi:

gual
 
Katılım
5 Kas 2019
Mesajlar
2
Beğeni Puanı
0
Yaş
26
Esenlikler Ve Merhabalar Şu Programlama Dili Olan Lua ile Oyunlara ne tür modlar yapabiliriz ve tabi Oyunların büyük küçük eski yeni 2D 2.5D 3D Offline Online olması fark eder mi yardımcı olursanız sevinirim
 

Üst Alt