Matematiğinizi yanıltacak soru!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kartalx0163

Ah Osmanlı ah
Banlı Üye
Beğeni Puanı
26
Üç arkadaş bir lokantaya gidiyor. Yemek yedikten sonra hesap istiyorlar. Hasap 25 TL olarak geliyor.
Üçüde cebinden 10'ar TL çıkarıp kasaya veriyorlar. Lokanta sahibi bozuk olarak 5 TL iade ediyor.
Bu arkadaşlar 2 TL garsona bahşiş bırakıyor 1'er TL ceplerine koyuyorlar.
Bu durumda herkesin cebinden 9'ar TL çıkmış oluyor. (verdikleri para kişi başı)
Şİmdi hesaplamaya geliyoruz.
Bu üç kişi 9'ar TL ödediğine göre; 3*9= 27 TL, 2 TL Garsonda bahşiş; 27+2=29 TL , 1 TL nereye gitti ???

(Ben bu soruyu bi okuruğum kitapta görmüştüm gerçekten cevabı bi o kadar zor bi o kadar şaşırtıcı soru tam aklımda kalmadığı için interbetten aldım kendi emeğinizle çözmeye çalışınız yapamasanız yapamadım deyin :D cevabı doğru verene helal)

Son düzenleme:

kartalx0163

Ah Osmanlı ah
Banlı Üye
Beğeni Puanı
26
Yav para cebinden düşmüş işte mantık hatası felan yok :thonkie::fastthink::200iq::brainfree:
Yanlış cevap aslında cevap
para falan yanlışlık yok sadece matematiğin her zaman her yerde doğru olmadığını falan anlatmaya çalışan bi soru
cevabı budur
3 kişi 10 tl çıkardığında toplam 30 tl çıkıyor hesap 25 tl adam 5 tl getiriyor 30 tl yi alıyor 5 tl veriyor
2 tl adama bahşiş 3 kişi de 1 er tl alıyor zaten ilk başlarda soruya dikat etiyseniz zaten yanlışlık falan yok matematiğe hesaba gelince hata çıkıyor
soruda "şimdi hesaplama ya geliyoruz" u ve altını okumasan cevap zaten çkıyor. bende tam anlatamadım ama sen anladın :D

NYMPHET

❤️
Seçkin Üye
Beğeni Puanı
100
Soruda gerçekten mantık hatası yok ben kitaptakini tam yazmadım sadece bi yerden kopyaladım yazı biraz ters gibi
ters ola yerleri düzeltirim
Öncelikle sorunun soruluş ve sağlama yaparak toplam verilen paraya ulaşım şekli yanlış nasıl mı anlatayım.

1. Herkes 9₺ vermiyor. Çünkü herkes 10₺ verdikten sonra kasadan 5₺ dönüyor ve toplam ödenen 25₺ oluyor.
2. Herkesin cebinden 25₺/3 = 8,3₺ çıkıyor.
3. 5₺'yi geri aldıkları için herkese 5₺/3 = 1,6₺ düşüyor.
4. Herkesin cebinden çıkan toplam para miktarı 8,3₺ + 1,6₺ = 10₺ eder.
5. Bahşiş olarak verdiğin parayı neden tekrar verilen ücretin üzerine ekliyorsun. Eğer toplam ödenen miktara bakacaksak o verilen 2₺'yi 30₺'den çıkarıp 3'e böleriz. Sonuç olarak 30₺ - 2₺ = 28₺ ve herkes 28₺/3 = 9,3₺ ödemiş olur.

Fazla kafa yormayın yanabilir. :200iq::brainfree:

CrawlArmy

Cezalı Üye
Banlı Üye
Beğeni Puanı
117
Öncelikle sorunun soruluş ve sağlama yaparak toplam verilen paraya ulaşım şekli yanlış nasıl mı anlatayım.

1. Herkes 9₺ vermiyor. Çünkü herkes 10₺ verdikten sonra kasadan 5₺ dönüyor ve toplam ödenen 25₺ oluyor.
2. Herkesin cebinden 25₺/3 = 8,3₺ çıkıyor.
3. 5₺'yi geri aldıkları için herkese 5₺/3 = 1,6₺ düşüyor.
4. Herkesin cebinden çıkan toplam para miktarı 8,3₺ + 1,6₺ = 10₺ eder.
5. Bahşiş olarak verdiğin parayı neden tekrar verilen ücretin üzerine ekliyorsun. Eğer toplam ödenen miktara bakacaksak o verilen 2₺'yi 30₺'den çıkarıp 3'e böleriz. Sonuç olarak 30₺ - 2₺ = 28₺ ve herkes 28₺/3 = 9,3₺ ödemiş olur.

Fazla kafa yormayın yanabilir. :200iq::brainfree:
işin içine virgüller girdiyse o sorudan korkacaksın moruq :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt