Jacquelyn

GlobalCheat is coming
Moderator
Katılım
15 May 2017
Mesajlar
4,439
Beğeni Puanı
2,664
Puanları
863
:resim:

Matlab_Logo.png


:yazı:

Merhabalar Arkadaşlar,

Bugünkü yazımda sizlere Matlab programlama dilinden bahsedeceğim.
Matlab, temel olarak nümerik hesaplama, grafiksel veri gösterimi ve programlamayı içeren teknik ve bilimsel hesaplamalar için yazılmış yüksek performansa sahip ve dördüncü nesil programlama dilidir.

Peki, 4. Nesil program dili nedir?


Dördüncü nesil programlama ifadesinden ilk olarak 1982 yılında James Martin’in “Application Development without Programmers” adlı kitabında bahsedilmiştir.4. nesil programlar, kullanımı çok daha kolay, daha az kod yazarak yönergeler, hazır şablonlar ve sihirbazlar sayesinde belirli ihtiyaçlarda uzmanlaşmış pratik çözümler geliştirmeye yönelik dillerdir. Matlab dışında Clipper, SQL, Progress-4GL, Oracle Reports, Mathematica, ColdFusion dördüncü nesil dillere örnek gösterilebilir.

Tipik kullanım alanları ise aşağıdaki gibi verilebilir:
 • Matematik ve hesaplama işlemleri(Özellikle matris işlemlerinde)​
 • Algoritma geliştirme ve programlama​
 • Veri analizi​
 • Bilimsel ve mühendislik grafikleri​
 • GUI(Grafiksel Kullanıcı Ara yüzü) uygulamaları​
 • Modelleme, simülasyon(benzetim) ve ürün örnekleme​
 • Dış ortam(gerçek dünya) ile tümleşik çalışma ve kontrol uygulamaları​
 • Uygulama geliştirme​
Matlab, MathWorks şirketi tarafından geliştirilmektedir.

Matlab, grafik kullanıcı ara yüzüyle görsel programlama imkânı verir. C, C++, Fortran, Java gibi programlama dilleri ve MS Excel ile tümleşik çalışabilir. Gerçek dünya ile veri alışverişi yapılabilir ve kontrol sistemleri geliştirilebilir.

Matlab, teknik hesaplama açısından yüksek düzeyli bir dildir; kod, dosya ve veri yönetimi için geliştirme ortamıdır; problem tasarımı ve çözümü için interaktif araçlar sunar; lineer cebir, istatistik, fourier analizi, optimizasyon, integral vb gibi konularda matematiksel fonksiyonlara ve veri gösterimi için 2 ve 3 boyutlu grafik fonksiyonlarına sahiptir, bu özelliği sayesinde okullarda eğitimi verilmektedir.

Matlab çalışma ortamı nasıldır?

matlab_çalışma_ortamı.png


Matlab çalışma ortamının klasik görünümü 4 ana bölümden oluşur.
 1. Kullanılan Klasör (Current Folder)​
 2. Komut Ekranı (Command Window)​
 3. Çalışma Alanı (Workspace)​
 4. Komut Geçmişi (Command History)​
Bu 4 maddeyi tanıyacak olursak;

Kullanılan Klasör: Projelerimizi, uygulamalarımızı kaydettiğimiz klasördür. Bir m-dosya veya m-fonksiyon’u çağırdığımızda, Matlab bunları bulmak için bu klasöre bakar. Bu klasöre resim, text gibi dosyalarda atılabilir.
Komut Ekranı: Komutları girdiğimiz ekrandır. Matlab ile kullanıcı arasında bir ara yüzdür. Örnek olarak basit bir şekilde komut ekranına 2+3 yazarsanız bir alt satırda size 5 olarak işlemin sonucunu gösterecektir.
Çalışma Alanı: Matlab ile uygulama geliştirirken tanımlanan sabitler (constant) ve değişkenler (variables) burada saklanır. Çalışma alanında tutulan sabit ve değişkenleri Matlab’da çağırdığımızda, o çalışma anınca o değişkenlerde orada tutulur. Matlab’ı kapattığımızda değişkenler silinirler.
Komut Geçmişi: Matlab’da program yazmayı kolaylaştıran bir penceredir. Daha önce açmış olduğumuz komutlar bu ekranda gösterilir. Tekrar aynı komutu gitmek istediğimizde buradan gidebilir ve o komutu defalarca kullanabiliriz.

Matlab çalışma ortamımızı tanıdıktan sonra artık yavaş yavaş kodlamaya geçebiliriz.Bir kaç örnek gösterelim.

matlab_kodlama.png
 

♕Bliss♕

ڪے(_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅_̅(̅_̅_̅_̅(̅)
Editör
Katılım
9 Mar 2018
Mesajlar
957
Beğeni Puanı
306
Puanları
63
Ellerine sağlık bölümün ilk konusunun böyle açıklayıcı olması baya güzel olmuş :)
 

Porferious

Şansız biriyim veya hep şans elimden kayıp gidiyor
Onaylı Üye
Katılım
7 Eyl 2015
Mesajlar
348
Beğeni Puanı
161
Puanları
243
Yaş
25
Matlab bilmeyenler için gayet yeterince açık bir makale olmuş ellerine sağlık! Matlab ile ilgilenen veya bilgi almak isteyenler bu konuya bakmaları lazım :thinkie:
 

Üst Alt