Notebookuma ram arıyorum

sabit12358

Üye
Beğeni Puanı
2
Ödül Puanları
8
Asus X556UF model notebookum var ve 4gb rame sahip. DDR3L 1600 MHz SDRAM, 1 x SO-DIMM soketle maks. 12 GB SDRAM Asus'un sitesinde ram hakkında bu yazıyor benim modelim için. Ben 4 GB daha takviye yapmak istiyorum. DDR3L 1600 MHz mi almalıyım yoksa DDR3 1600 MHz alsam da olur mu aklıma gelen her yere baktım bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim

lagalugacıkerem

Onaylı Üye
Beğeni Puanı
44
Ödül Puanları
28
takviye yapıcaksan istediğini takamıyormusun ? 1600mhz bence oyun oynamak istiyorsan baya bi düşük diğer türleri bilmiyorum ama araştıracağım :)

sabit12358

Üye
Beğeni Puanı
2
Ödül Puanları
8
takviye yapıcaksan istediğini takamıyormusun ? 1600mhz bence oyun oynamak istiyorsan baya bi düşük diğer türleri bilmiyorum ama araştıracağım :)
1600 MHz'lık kısmını sormuyorum aslında. DDR3L mi yoksa DDR3 mü kullanmalıyım o konuda takıldım
Mesajın otomatik olarak birleştirildi:

1.Ram 1600 MHz olduğu için 2.Ram'i daha üst MHz'ler bile alsam 1600lerde çalıştıracak.

lagalugacıkerem

Onaylı Üye
Beğeni Puanı
44
Ödül Puanları
28
DDR3L ile DDR3 ün arasındaki tek fark DDR3L biraz daha az enerji tüketiyor onların fiyatı bi tık üsttedir ama aynı performansı verirler o yüzden bi fark olmaz :) ama tasarruf etmek istiyorsan DDR3L al derim sana kalmış gerçi...

sabit12358

Üye
Beğeni Puanı
2
Ödül Puanları
8
DDR3L ile DDR3 ün arasındaki tek fark DDR3L biraz daha az enerji tüketiyor onların fiyatı bi tık üsttedir ama aynı performansı verirler o yüzden bi fark olmaz :) ama tasarruf etmek istiyorsan DDR3L al derim sana kalmış gerçi...
Yani Asus'un sitesinde'' DDR3L 1600 MHz SDRAM, 1 x SO-DIMM soketle maks. 12 GB SDRAM '' yazıyor fakat ben DDR3 de alsam uyumlu olur mu ?

AtaXS

AMATÖR TASARIMCI
Süper Üye
Beğeni Puanı
129
Ödül Puanları
43
ddr 3 kullan bence :)

lagalugacıkerem

Onaylı Üye
Beğeni Puanı
44
Ödül Puanları
28
o senin soketlerine bağlı bir şey CPU-Z den SPD kısmını bana atarmısın ss alıp ?

lagalugacıkerem

Onaylı Üye
Beğeni Puanı
44
Ödül Puanları
28
birazdan hallediyorum teşekkür ederim
biraz daha araştırdıktan sonra bir şey daha öğrendim

DDR3 RAM ler masaüstü pcler için tasarlanıp, boyut olarak DDR3L RAM lerden farklıdır. DDR3L RAM ler ise laptopa özel tasarlanan belleklerdir. Yani RAM upgrade etmek için yine bir DDR3L bellek alman gerekecek.

sabit12358

Üye
Beğeni Puanı
2
Ödül Puanları
8
o senin soketlerine bağlı bir şey CPU-Z den SPD kısmını bana atarmısın ss alıp ?
Adsız.png
memory.png
Adsız1.png

biraz daha araştırdıktan sonra bir şey daha öğrendim

DDR3 RAM ler masaüstü pcler için tasarlanıp, boyut olarak DDR3L RAM lerden farklıdır. DDR3L RAM ler ise laptopa özel tasarlanan belleklerdir. Yani RAM upgrade etmek için yine bir DDR3L bellek alman gerekecek.
Sitelerde ve alışveriş sitelerinde notebook filtresini kullandığımda ddr3'ler de gözüküyor. Öyle olduğunu sanmıyorum.

CPU Z'den attığıma baktıktan sonra bilgilerini söylersen eğer sanırım ona göre bir tercih yapacağım :)

Üst Alt