Yardım lazım

slowhead

Onaylı Üye
Beğeni Puanı
12
Arkadaşlar alttaki gibi bir kompozisyon yazdım kardeşimin ödevi olacak ve yazım hatalarını düzeltmemiz gerekiyor lütfen yardım edecek olursa sevinirim

Dünya değişiyor… Mutlu musun? Öyleyse çok yazık!!! Çünkü çokta vicdanını ele vermişsin… Şu sıralar herkesin dilinde bir “Avustralya yangını” herkesin dilinde “hayvanları koruyalım” “doğayı koruyalım”. Peki bunun için ne yaptılar? Ya sen bunun için ne yaptın? Bu soruya cevap vermek için düşündün değil mi. Çok yazık! Bizler ölüyoruz. Hayvanlar ölüyor. Ağaçlar ölüyor. Dünya ölüyor.

İnsan nesli uzun bir süredir kendisine ömrü boyunca kendisine yetecek kaynak verdiği evini, eğlenmek için girdiği denizleri, huzur bulmak için girdiği ormanları ve daha binlerce yaşam alanını fark ederek ya da fark etmeyerek katlediyor! Daha çok toprak sahibi olmak için diğer ülkeye roket gönderiyor. Havaya, insanlara, kaynaklara, hayvanlara verdiği zararı, iktidarın ve zenginliğin bürümüş olduğu cimri gözüyle görmüyor. Bu gibi büyük problemlerden ziyade sıradan vatandaş bile “Yere bir ambalaj atmamlamı kirlenecek dünya” diyor. “Bunun için tutulmuş işçiler var her şey düzen içinde” diyor ve kendi bozduğu düzende yavaş yavaş kendisini zehirliyor.

Evet Avusturalya’da bir yangın var ve çok yazık. Milyonlarca hayvanın öldüğü hatta birçoğunun neslinin tükendiği söyleniyor. Can taşıyan sabır taşları, sevgi yumakları birer birer sönüyor. Kocaman orman yok oluyor. Sevgi yumakları evsiz kalıyor, soğukta kalıyor, üşüyor daha da kötüsü yanıyor! Peki ya senin evcil hayvanın hastalansa ne yapardın? Hiç düşünmeden veterinere götürürdün elinden ne geliyorsa iyileşmesi için yapardın değil mi? Çünkü onu çok seviyorsun. Çünkü sadece onunki can, kirlettiğin çevrede yaşayan diğer hayvanlarınki can değil (!) İnsan oğlu olarak malesef bela ayağımıza kadar gelmediği sürece onu bela olarak görmüyoruz. Canımızdan can alınca ancak bela olabiliyor. Oysaki belayı biz yaratıyoruz.

Sizden bir birey olarak istenilen şey çok değil. Günlük hareketlerinizden birkaç tanesini değiştirerek yaptığın katliamı durdurmak. Atacağınız plastiği yere değil de geri dönüşüm kutusuna, dökeceğiniz yağı lavaboya değil de çöpe dökmeniz gibi basit şeyler. Zamanı gelince uğruna canınızı vereceğiniz torununuz yaşayacağı dünyayı temiz tutmak için bugün bu tarz basit şeyleri yapmak çok zor gelmiyor olması gerek. Eğer öyleyse sakın durma! Doğayı kirletme! Yaptığın katliama bir son ver! En azından parasına kıyıp fabrikasının bacasına filtre taktırmayan yöneticilerin yüzünü kızartmak için, maden çıkarmak için yaşam alanlarını yok eden yöneticilerin yüzünü kızartmak için sen yaptığın hareketlere dikkat et! Onlar gibi bencil ve aşağılık bir insan olma!

Hudzell

Süper Üye
Beğeni Puanı
300
Vay be sitede ödev konusu paylaşanı ilk defa görüyorum neyse yardımcı olayım
1) çokta değil çok da olacak
2)atmamlamı değil atmamamı olacak
3)İnsan oğlu değil İnsanoğlu
4) malesef değil maalesef
bunun dışında bir hata yok ayrıca böylesi yazılardaki hataları bu siteden aratarak düzeltebilirsin
galiba konu #kilit olabilir
Lütfen, Giriş yap veya Kayıt ol içerikteki bağlantıyı görüntülemek için!

slowhead

Onaylı Üye
Beğeni Puanı
12
Vay be sitede ödev konusu paylaşanı ilk defa görüyorum neyse yardımcı olayım
1) çokta değil çok da olacak
2)atmamlamı değil atmamamı olacak
3)İnsan oğlu değil İnsanoğlu
4) malesef değil maalesef
bunun dışında bir hata yok ayrıca böylesi yazılardaki hataları bu siteden aratarak düzeltebilirsin
galiba konu #kilit olabilir
Lütfen, Giriş yap veya Kayıt ol içerikteki bağlantıyı görüntülemek için!
çok teşekkürler :)

Üst Alt