ATLA : karantinada izlenilecek bir seri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
P

PratikHack

Cezalı Üye
Konuyu başlatan
Banlı Üye
en son dipnot : Herhangi bir yerde Objektif yorumladım demiyorum tamamen keyfime göre yaptığım bir yorumlardır hepsi zaten Öneri postudur lakin Filmi izlediyseniz lütfen kafanızdan silin bu çizgi serisini izleyin emin olun pişman olmazsınız.
dipnot : altta sözlük bıraktım kullandığım kelimelerin anlamını bilmiyorsanız sorun değil sözlük aşşağıda
Aslına bakacak olursanız "ufak" demeye bin şahit ister zira dünya genelinde çok fazla takipçisi olan yapımdan bahsedeceğim eminim çoğu kişi biliyordur ama ben bilmeyenler için yazıyorum öneri maksadı ile

Avatar : The Legend Of Aang (ATLA) - son hava bükücü demiyorum zira seri adı "Atla" yani Avatar the legend of aang'dir başlıktan da anlayabileceğimiz üzere hikaye aag adında bir karakterin etrafında dönüyor 3 Sezonluk sezon başına 20 bölüm düşüyor toplam 62 bölümlük anime değil lakin uzak doğu Çin-Amerikan ortak yapımı olmakla birlikte benim kişisel görüşümce çok iyi bir hikaye sunuyor çerezlik bir dizi gibi izleyince peşpeşe sarıyor gidiyor sıkan 1-2 bölümü olacaktır elbet benim 6-7 tane var ama genele baktığımızda ben sevdim sizlere de öneriyorum

Hikaye tanıtımı kısaca :

Hikaye(wikipedia'dan) :
[/CENTER] Aang adlı 12 yaşındaki (Buz dağında 100 yıl donarak kalması düşünülünce 112 yaşındadır) bir Hava Bükücü, Güney Hava Tapınağı'nda yaşamaktaydı. Yaşlı keşişlerden kendisinin Avatar olduğunu öğrendi. Normalde bir Avatar'a gerçek kimliği 16 yaşına bastığında söylenirdi ancak keşişler 4 ulus arasındaki savaşın yaklaşmakta olmasından korktukları için bunu daha önce açıkladılar; çünkü bir savaş başladığında barışı getirebilecek ve dengeyi yeniden sağlayabilecek tek kişi Avatar'dı. Kısa bir süre sonra Aang, öğreticisi ve koruyucusu Keşiş Gyatso'dan ayrılmak ve eğitimine devam etmek için Doğu Hava Tapınağı'na gitmesi gerektiğini öğrendi. Korkmuş ve kafası karışmış olan Aang, uçan bizonu Appa ile birlikte kaçmaya karar verdi. Ama Güney Okyanusu'nda ani bir fırtına ile karşılaştı ve okyanusun dibine doğru batmaya başladı. Kendinden geçmiş bir halde bilinçsizce Avatar Hâli'ne geçen Aang, kendisini ve Appa'yı korumak için bir balon yarattı. Ancak Aang yarattığı buzdağının içinde Avatar hâlinde kaldı ve bu buzdağı Güney Kutbu'na doğru sürüklendi. Katara ve Sokka balığa çıktıklarında Aang'i buldular ve Aang'e ateş ulusunun diğer uluslara yaptığı izdihamı durdurmak için yardım etmeye karar verdiler. [CENTER]
Tabi wikipedia'nında ne kadar şey anlattığı tartışılır en iyisi yine izleyip görmek lakin benim yorumlarımla karakterlere geçelim zira sadece birkaç karakter için bile izlenir dizi
Benim için dizinin baş karakterinden başlayacağım :
360

Dragon of the west General Uncle Iroh (Batının ejderi General Iroh amca)
Dışarıdan bakıldığında tonton tombul hantal üşengeç yemekten ve pai sho oyunundan başka birşey düşünmeyen ihtiyar gibi dursa da bana kalırsa bu listeye avatar roku'da dahil Atla serisindeki avatar halini saymaz isek en iyi ATEŞ Bükme ustasıdır kendisi zira normal ateş bükücülerin aksine ateş bükme gücünü öfke sinir ve güneş'den almak yerine kaynağı olarak gördüğü Ejderhalardan almıştır ruhani olarak çok güçlü ve farkındalıklı olduğunu dizinin ilk sezonundan hissedebilirsiniz zira Avatar ruhlar alemindeyken onu görebilen tek kişidir kendisi seri boyunca çok önemli bir rolü bulunmaktadır (tabi ki onuru peşinde ordan oraya koşan zukoyu zaptetmek değil bu rol) Her yerde kendine göre bir ağırlığı bulunmaktadır nam salmışlığı vardır Su bükücüler'e bakarak kendine has geliştirdiği Yıldırımı yansıtma yöntemi vardır bir ateş bükücü olarak su bükme hareketini kullanması diğer uluslar ve bükmeyle arasını az çok anlatıyordur ayrıca gizli bir tarikat olan ve amacı Avatar ile aynı dünyaya barış ve huzur getirmek olan "Beyaz Lotus" çetesinin lideridir Oğlunu Toprak krallığı kuşatmasında kaybettikten sonra sürgün yeğeni Zuko'yu öz oğlu gibi görmekte ve bağrına basmaktadır zira bana kalırsa ikilinin kendi hikayesi çıkartılsa o bile tutar gerçekten güzel bir ikili. dipnot : Tahtın asıl ve gerçek varisidir lakin neden tahtı kardeşine bıraktığı dizide cevaplanmayanlar içindedir.
Ayrıca "shyamalan"ın tabiri caizse s**p batırdığı filmdeki tek güzel detayı Iroh üzerinden vermiştir tüm ateş ulusu sıfırdan bükememekle birlikte zaten yanmakta olan bir ateşe sadece yön vermektedir ancak filmde Iroh sinirlenince kendisi ateş üreterek askerleri geri püskürtmüştür bu benim için filmin tek artısıydı denilebilir.
(türlü sözlüklerde hakkında tonlarca övgü dolu kral karakter ) ek olarak şöyle
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
bırakıyorum umarım ****** olarak geçmez güzel bir blog yazısı var karakter ile ilgili

340

Son hava bükücü Aang - Avatar
Başlıktan'da anlaşılacağı gibi ana karakterimiz ayrıca kendisi hikaye kısmından'da okuyabileceğiniz gibi sorumluluğu kaldıramayıp kaçınca tam enerjisi bitmiş ölecekken suyun altında Avatar halinin etkinleşmesi ile bir buz kitlesi oluşturup hayata tutunmuştur 100 yıl kadar süre buzun içindeyken güney su kabilesinden 2 kardeş katara ve sokka aangi bulur onun avatar ve hava bükücü olduğunu bilmeden köylerine götürürler falan filan hikaye uzuyor bu kısımları giriş jeneriğinde anlatmakta zaten Atla serisinin en güçlü Bükücüsü olmakla birlikte karakterinin iyi yansıtıldığını düşünüyorum çünkü bazen sorumluluk alıyor ve avatar olduğunu hissettiriyor öte yandan bazı sorunlarla başa çıkamayışı ve çocuk olduğunu evreni kurtarmak için bile kimseye zarar vermemek gibi çocukça ve safça bir düşünce yapısıyla buluyoruz karakteri ki bence o his güzel geçiyor yer yer bir çocuk için fazla yer yer avatarsın sen dedirtiyor bu arada kendisi Son hava bükücüdür zira Ateş ulusu kuyruklu yıldızdan gelen güç ile tüm Hava ulusunu yok etmiştir yeni avatarın gelmesini önlemek amacıyla zira avatar reankarnasyon ile yaşar bir yaşamdan diğerine ulustan ulusa gezmektedir ve eski avatarlar kendisine yardım etmekedir tecrübelerini paylaşmaktadır. karakterimiz sempatik komik ve güçlüdür.

latest

Zuko Sürgün prens

benim için seri'de en vurucu ve en büyük geçmişe hikayeye sahip olmasada çok derin bir karakter kendisi zira yüzündeki yanık izi kalıcıdır ve 13 yaşında sadece vatanının askerlerini boşa feda etmek istemediği için saygısızlık olarak görülüp babası tarafından davet edildiği "Agni Kai" düellosunda oluşmuştur ve sonrasında vatanından sürgün edilmiştir yanına aldığı tayfası ve yol göstericisi serinin olmazsa olmazı Iroh amcası ile onurunu ve vatanını geri kazanmak için avatarı aramakla ömrünü geçirmeyi kafasına koymuştur ve onu bulup yakaladığında onurunu geri kazanacağını babasının gözüne girebileceğini ve sürgünün bitebileceği düşüncesiyle yaşamaktadır. 2.Sezon sonunda yaptığı yanlış ile kalp kırsa da bunu sonrasında düzeltmiştir kendisi serinin güçlü ateş bükücülerindendir ayrıca yıldırım yansıtma tekniğini kullanabilen 2. ve son kişidir amcasından öğrenmiştir babası ve kardeşine karşı korunmak için. gerçek anlamda karakteri anlatarak harcamak istemiyorum çünkü dizi içinde sadece çocukluğuna ayrılmış birden fazla bölüm var dediğim gibi hikayesi derin ve hoş bir karakter izlenmeye değer kılanlardan.

katara1.png

Katara
bilmiyorum ya tatlı hoş karakter seri boyunca soğuk kanlılığını koruyor ana ekibimizin en mantık içeren aklı başında karakteri olsa dahi toph'a karşı yaptığı çocukça ve çirkefçe davranışlar 3.kişilere bakış açısı ve zukoya davranışı ile benim gözümde yer etmemiştir kendisi çok da anlatasım yok zaten objektif değil kişisel bir öneri postu bunu aha bunu es geçiyorum.
dipnot : çocukken severdim tatlıydı 12-13 yıl önce falan

latest

Sokka
ekibin bükme yeteneği olmayan sınırlı üyelerinden eğer hayvanları saymazsak tek üyesi denilebilir hatta binek olan appa hava bükücü bir bizondur bana kalırsa ekibin gerçek aklı başında karakteri bu'dur kendisini benzetecek olursam tipleme olarak falan plan zekası ve taktikselliğinden dolayı Scooby-doo serisindeki Fred'e benzetebilirim öte yandan CW'nin Flash dizisindeki Cisco andırmaktadır çünkü "ateş atan bom bom adam" gibi tuhaf lakaplar bulmaktadır :d aynı zamanda kataranın kardeşidir kendisi ve katara ile birlikte daha çocukken anneleri tutsak olarak alınmış babaları ise savaşa diğer kabilelere yardıma gitmiştir köyünün tek büyük erkeğidir kendine uzaydan gelen taş yani Meteor'dan bir kılıç yapmıştır seri boyunca olmadık yerde hayat kurtaran bir Boomeranga sahiptir ne bahtsız olacak ki ilk aşkı prensestir tam zengin kız fakir oğlan derken kavuşurlar dedik mi yok kavuşamadılar kız aya döndü direk böye ay oldu anlatabiliyo muyum ay neyse
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
diğer karaktere geçelim

220px-Toph_Beifong.png

Toph Beifong
uçan bir yabandomuzunu simge edinen sadece toprak değil tüm uluslar içinde en zengin ve varlıklı ailelerden biri olan Beifong ailesinin kör kızı olarak dünyaya gelmiştir ve ailesi tarafından yok olarak büyütülür korumasız gördüğü için savunmasız olduğunu düşündükleri için ancak işin aslı öyle değildir zira kör kızımız çocukken emeklerken yer altında bir yere düşer orada 2 adet kör köstebeğe rastgelir Köstebekler kıza toprak bükmeyi öğretir en ince ayrıntısına kadar zira kendisi ileride çok kullanılacak olan Metal bükmeyi de bulan kızdır serinin bence olsa da olur olmasa da olur karakterlerindendir ancak kendisini severim tam bir çetin cevizdir kumarı sever ancak katıdır ve gerçek anlamda seri boyunca "Avatar kiyoshi" dahil edilmezse liste yapılırsa 1.sırayı alacak güçtedir tabi bunlar yine benim fikrim şimdi bi hater'i çıkar beni falan gömer karakteri göm aga beni değil :d

e5ddc28167f6504ab1f1f048d3c329dc.png

Prenses Azula
Iroh - Avatar roku ve aangin avatar halini saymadığımızda serinin en tartışmasız en güçlü bükücüsüdür ateş diye detaylandırmadım çünkü gerek yok diğer elementlere karşı üstün geliyor seriyi izlediğinizde farkedecekiniz resmen japonyanın yakuzası olan koskoca Basingsei krallığının en elit gizli örgütünü sadece konuşarak ipe getiriyor o kadar güçlü ve öfke&nefret ile bükme yapmaktadır ki ateşi kırmızı değil daha sıcak ve dengesiz olan Mavi ateş olarak gelmektedir ek olarak Yıldırım bükme tekniğini bulan kişidir babasına da öğretmiştir buna ek olarak Babası ile arası iyidir "Ateş Kralı Ozai" dolayısıyla annesi ile arası bozuktur zaten kardeşi Zuko ile yakın olan karakter(anneleri)ni çok fazla görme fırsatımız olmuyor ayrıca bunların dışında karakter kelimenin tam anlamıyla psikopattır ve bence korktuğu tek şey yalnız kalmaktır ki arkadaşlarını dahi yanında korkutarak tuttuğunu gördüğümüzde bunu rahatlıkla anlayabiliyoruz neyse karakteri daha fazla anlatmayacağım izleyip görülmesi gereken karakterlerden

1586435215096.jpeg
Ateş & Anka Kralı Ozai
kendisi ailenin kötü kanını sürdürmekte ısrarcı olan daha 13 yaşındaki bir çocuğu kendi çocuğunu sırf vatanının askerini koruduğu için cezalandıran ömür boyu geçmeyecek bir iz bırakan suratına ve sürgün eden bir baba bunun yanında ateş kralı baba olarak karakter tiplemesini anlattım gerisini siz düşünün serinin Kötü karakteri budur Asıl adam , Big Guy , Boss şeklinde liste uzar gider adam psikopat bence güzel bir kötü karakter sonuna kadar hakkını veriyor anlatmaya gerek yok izleyip görmeniz gerkenlerin sonuncusuydu.

Avatar kiyoshi : Toprak krallığında doğan kadın cinsiyetli doğası ve ulusu gereği Sert yufka yürekli Avatar ayrıca kendisine ters düşen bir kralı öldürmüştür.

Avatar Roku : Ateş krallığından gelen aang'den önceki avatar ortadan yok olma olayı dizide anlatılıyor o yüzden spoiler vermek istemiyorum. Kendisi çok güçlü bir bükücüdür Disiplinlidir ah birde geçmişe hürmet etmese dünya daha güzel bir hal alırdı.

Keşiş kiyatsu: Aang'in akıl hocası ve eğitmenidir aang karakteri için sanırım baba & abi figürünü oluşturmaktaydı eğlenceli kolpa bi adamdı.
Appa : Aang'in seri boyunca bineği hava bizonudur.
Momo: yol arkadaşı bir lemur seriye renk katan hoş karakterlerden

Sözlük :
Agni kai : 2 ateş bükücü arasında yapılan mini düellodur pes eden veya yere ilk düşen kaybeder ne kadar yandığının bir önemi yok vahşi batı düellosu ve güreş karışımı gibi düşnebilirsiniz.
Basingsei : Toprak ulusunun toprak krallığının " Düşmeyen şehir " anlamına gelen General Iroh'un bile surlarını aşamadığı lakin özgür bıraktığı büyük şehir. (Azulanın zekası ile ele geçirdiğini unutmazsak)

Aklınıza takılan birşey olursa sormaktan çekinmeyin :

T

TheBlueSky

Üye
ben bunu çocukluğumde deli gibi izliyodum yaa eyw bro nostalji yaptırdın

K

KingOfThe

Seçkin Üye
sağol reis eline sağlık paylaşımın için

0

06efsaneli

Seçkin Üye
teşekkürler zaman geçirmek için bir şeylere ihtiyaç var

K

Krasos

Onaylı Üye
Karantina günleri geçmişi yad etmek için büyük bir fırsat. Önerileriniz çok teşekkürler.

K

koijre

Cezalı Üye
Banlı Üye
güzelmiş izlerim avatar zaten güzel diziydi iyi ki hatırlattın

M

muzir

sivri dilliyim
Süper Üye
nostalji için sağol dostumm

R

Roux

Efsane Üye
İzlicem Kesin Bro Teşekkürler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...