RAM hakkında

Beğeni Puanı
1
Arkadaşlar merhaba 8GB ram kullanıyorum fakat artık güncel oyunlarda yetmediğini hissetmeye başladım ani droplar yiyorum malum EA nın Steame geri döneceği haberinide aldık Battlefield gibi yüksek sayıda oyuncunun bulunduğu oyunlarada giriş yapmak istiyorum 8GB nin yetmeyeceğini düşünüyorum bu yüzden 16GB rame yükseltmeyi düşünüyorum şuan kullandığım ram: XPG SPECTRIX D80 modeli DDDR4 3000Mhz CL 16 değerine sahip bir ram. Ben aynı değerlere sahip olan farklı bir ram satın alsam bir sorun yaşarmıyım acaba? uyum problemi gibi çünkü aynı ramin stokta kalmadığını gördüm aynı değerlere sahip olan farklı bir ram satın alabilir miyim?
Sistemim: Ryzen 5 1600, MSI RX580 8GB OC

Beğeni Puanı
-2
Ramlerin anakartın ile uyumlu olması gerekir yani model veya marka değiştirmen problem yaratmaz.

Beğeni Puanı
-2
Önemli olan parçaların birbirlerini desteklemesi eğer alacak olduğun ram anakartın ile uyumlu ise hiç dert etme model marka fark etmez

LeqenDTR

"Sadece Gerçekler İçin"
Süper Üye
Beğeni Puanı
301
@mehmethanhazar Bilip bilmeden konuşanları takma. En sağlıklı şekilde istiyorsan marka, model ve frekans değeri aynı olsun. Farklı olursa oyunlarda uyumsuzluklardan dolayı ani droplar , bilgisayarın açılmaması vs. gibi sorunlarla karşılaşabilirsin. Tabii kesin değil sadece olabilecek şeyler. Anakartını internette aratarak uyumluluk için şartları veya uyumlu olan marka-modelleri bulabilirsin. Dediğim gibi eğer ben işimi şansa bırakmayayım 200tl boşa gitmesin vs. diyorsan elindeki ramin aynısından al. Farklı marka alacaksan da frekansı aynı olsun.

Beğeni Puanı
1
@mehmethanhazar Bilip bilmeden konuşanları takma. En sağlıklı şekilde istiyorsan marka, model ve frekans değeri aynı olsun. Farklı olursa oyunlarda uyumsuzluklardan dolayı ani droplar , bilgisayarın açılmaması vs. gibi sorunlarla karşılaşabilirsin. Tabii kesin değil sadece olabilecek şeyler. Anakartını internette aratarak uyumluluk için şartları veya uyumlu olan marka-modelleri bulabilirsin. Dediğim gibi eğer ben işimi şansa bırakmayayım 200tl boşa gitmesin vs. diyorsan elindeki ramin aynısından al. Farklı marka alacaksan da frekansı aynı olsun.
Merhaba dostum ben bugün alacağım Ramide sen bilgili bir arkadaşa benziyorsun bir sorum var bana yardım eder misin? Şuan kullandığım ram
Adata Xpg Spectrix D80 3000Mhz modeli.
Bugün satın almaya niyetlendiğim ise
Lütfen, Giriş yap veya Kayıt ol içerikteki bağlantıyı görüntülemek için!
3000Mhz D80 modelinde sıvı soğutma var bunda yok fakat değerleri aynı CL16 sonra Mhz hızları markasıda aynı düşük modeli diyebiliriz sıvı soğutması eksik yani sorum şu ben bunu satın alsam herhangibir hata ile karşılaşırmıyım veya uyum problemi? kullandığım ana kartta msı b450m pro m2

LeqenDTR

"Sadece Gerçekler İçin"
Süper Üye
Beğeni Puanı
301
Merhaba dostum ben bugün alacağım Ramide sen bilgili bir arkadaşa benziyorsun bir sorum var bana yardım eder misin? Şuan kullandığım ram
Adata Xpg Spectrix D80 3000Mhz modeli.
Bugün satın almaya niyetlendiğim ise
Lütfen, Giriş yap veya Kayıt ol içerikteki bağlantıyı görüntülemek için!
3000Mhz D80 modelinde sıvı soğutma var bunda yok fakat değerleri aynı CL16 sonra Mhz hızları markasıda aynı düşük modeli diyebiliriz sıvı soğutması eksik yani sorum şu ben bunu satın alsam herhangibir hata ile karşılaşırmıyım veya uyum problemi? kullandığım ana kartta msı b450m pro m2
Hata ile karşılaşıp karşılaşmayacağını bilemem, bilmem için söylediğin 2 ramin de elimde olması ve kullanmam gerekiyor. Ama benim düşünceme göre bir problem ile karşılaşmazsın. Sadece birinde sıvı soğutma var diğerinde yok. Dediğim gibi kesin bir cevap vermem için 2 farklı ram'e de sahip olmam ve kullanmam gerek fakat bence bir problem ile karşılaşmazsın. Bu arada OC yapmayacaksan sıvı soğutmalı ram alman performansını etkilemeyecektir. He tabii görüntü açısından tercih ediyorsan orası başka. Ramleri kullandıktan sonra bilgilendirirsen sevinirim. İyi forumlar

Beğeni Puanı
1
Hata ile karşılaşıp karşılaşmayacağını bilemem, bilmem için söylediğin 2 ramin de elimde olması ve kullanmam gerekiyor. Ama benim düşünceme göre bir problem ile karşılaşmazsın. Sadece birinde sıvı soğutma var diğerinde yok. Dediğim gibi kesin bir cevap vermem için 2 farklı ram'e de sahip olmam ve kullanmam gerek fakat bence bir problem ile karşılaşmazsın. Bu arada OC yapmayacaksan sıvı soğutmalı ram alman performansını etkilemeyecektir. He tabii görüntü açısından tercih ediyorsan orası başka. Ramleri kullandıktan sonra bilgilendirirsen sevinirim. İyi forumlar
OC yapmayı zaten bilmiyorum hocam, bana hata vermesin yeter yakında elime geçicek sizi bilgilendireceğim yardımınız için teşekkür ederim

Üst Alt