Sock Merchant(Çorap Satıcısı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
K

kantura67

Konuyu başlatan
Onaylı Üye
HackerRank'da olan beğendiğim bir problem çözümüyle birlikte paylaşmak istedim bazı üniversitelerin hocaları bu siteden ödevlerde verebiliyor(çözüm bana ait farklı algoritmalar geliştirilebilir)
Problem tam olarak şu
Çorap satıcısı bir kardeşimiz var deposuna N tane çorap koyacak(çift değil tane) bunu programa girdi olarak girecek bu arkadaşımız ve çorapların tipi sayılarla belirtilmekte bunlarıda sayılarla belirticek örneğin şu şekilde. İstenende elimizde kaç çift çorap olduğu yani çıktımız.

koşul: çorap tipleri 1le 100 arasında olmak zorunda

Örnek i-o put;
İlk inputum 10 (10 tane çorap var anlamında)
şimdi 10 tane çorap varsa her birinin tipini girmemi isteyecek program onlarıda sayılarla girmiş olalım

5-7-16-5-5-7-15-16-16-5

şeklinde her biri farklı tipi ifade eden çoraplar olsun bu girdiler verildikten sonra 4 tane "5" tipinde 2 tane "7" tipinde 3 tane"16" tipinde 1 tanede "15" tipinde çorabımız var
dolayısıyla bu depodan 2 çift "5", 1 çift "7", 1 çiftte "16" tipinde çorap satabilir bu arkadaş yani toplamda 4 çift çorap satılabilir.

C++:
#include <iostream>
using namespace std;

int main() {
    int n;
    cout << "Elinde kac tane corap var soyle bakem: ";
    cin >> n;
    int depo[101] = {};
    cout <<endl<< "Corap tiplerinide gir sana zahmet" << endl;
    //dizi indislerini corap tipine donusturduk
    for (int i = 0; i < n; i++) {
        int tip;
        cin >> tip;
        depo[tip]++;
    }
    //indisteki çorap sayısı aynı tip coraptan kac tane oldugudur bunun yarısıda cift sayisina esittir vesselam
    int ciftCorap = 0;
    for (int i = 0; i <= 100; i++) {
        ciftCorap += depo[i] / 2;
    }
    cout << "Satabilecegin cift corap sayisi: "<<ciftCorap << endl;

return 0;
}

Son düzenleme:
H

Harkaw

Cezalı Üye
Banlı Üye
bu soru geçen sene karşıma çıkmıştı zar zor yapmıştım geçen açılsaydı keşke bu konu genede emegine sağlık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...