SQL Eğitim Serisi 1.1 - SQL'ın Aslında Bir Programlama Dili Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Onaylı Üye
Katılım
7 Nis 2018
Mesajlar
84
Çözümler
1
Tepki puanı
24
Ödüller
6
Yaş
26
6 HİZMET YILI
Veritabanı Yönetim Sistemleri
Merhaba arkadaşlar ben Hackerist. Bugün sizlere kendimce Veritabanı nedir ve ne amaçlar ile kullanılır gibi temel nitelikten başlayarak bu sektörün en ince ayrıntılarına kadar seri şeklinde sizlerle paylaşacağım.

Kendimden bahsedecek olursam şuan Organize Sanayi Başkanı'na ait üç farklı fabrikanın yazılım yöneticiliğini yapan bir bireyim. Sektörde IT / Yazılım Uzmanı / Sistem Uzmanı gibi alanlarda kendisini geliştirmiş birisiyim.

Konumuza gelecek olursak;


Veritabanı Nedir?

Veritabanı genellikle bir bilgisayar sisteminde elektronik olarak depolanan yapılandırılmış bilgi veya veriden oluşan düzenli bir koleksiyondur. Veritabanı genellikle bir veritabanı yönetim sistemi (DBMS) ile kontrol edilir. Veri ve DBMS ve aynı zamanda bunlarla ilişkili uygulama yazılımları bir araya getirildiğinde sıklıkla yalnızca veritabanı olarak kısaltılan veritabanı sistemi olarak ifade edilir.

Günümüzde operasyonda kullanılan en yaygın veritabanı türlerindeki veri genellikle işlemeyi ve veri sorgulamayı verimli hale getirmek üzere bir dizi tablodaki satırlarda ve sütunlarda modellenir. Böylece veri kolayca erişilebilir, yönetilebilir, değiştirilebilir, güncellenebilir, kontrol edilebilir ve organize edilebilir hale getirilir. Çoğu veritabanında veri yazma ve sorgulama için yapılandırılmış sorgu dili (SQL) kullanılır.

SQL Nedir?

SQL Verileri sorgulamak, değiştirmek ve tanımlamak, aynı zamanda erişim kontrolü sağlamak üzere neredeyse tüm ilişkisel veritabanlarında kullanılan bir programlama dilidir. SQL ilk olarak 1970’li yıllarda IBM’de geliştirilmiş ve daha sonra SQL ANSI standardı uygulanmış ve SQL IBM, Microsoft, Oracle gibi şirketlerden pek çok uzantının temelini atmıştır. SQL günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılsa da yeni programlama dilleri geliştirilmeye başlanıldı.

Veritabanı Yönetim Sistemi Nedir?

Veritabanları tipik olarak veritabanı yönetim sistemi (DBMS) olarak bilinen kapsamlı bir veritabanı yazılım programını gerektirir. DBMS, veritabanı ve son kullanıcıları ya da programlar arasında bir arayüz işlevi görerek kullanıcıların bilgilerin nasıl organize ve optimize edildiğini yönetmesine, bilgileri almasına ve güncellemesinde olanak sağlar. DBMS aynı zamanda veritabanlarına ilişkin gözetim ve kontrol faaliyetlerini kolaylaştırarak performans isleme, ince ayar ve yedekleme ve kurtarma gibi çeşitli yönetim operasyonlarının gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır.

DBMS’lere örnek olarak MySQL, Microsoft Access, Microsoft SQL Server, FileMaker Pro, Oracle Database ve dBASE örnek gösterilebilir.

Client-Server Mimarisi Nasıl Çalışır?

İstemci – Sunucu olarak da adlandırılan bu sistemde ağ içerisindeki her bilgisayar ya da işlemin (process); ya istemci (client) yada sunucu (server) olduğu mimaridir. İstemciler (Clients) bilgisayarlar üzerinde çalıştırılan uygulamalardır. İstemciler, sunuculardan dosya, cihazlar, işlemci gücü gibi konularda istemde bulunabilirler.

Sunucular ise ağ (network) kaynaklarını yöneten bilgisayarlardır. Fonksiyonlarına göre Dosya Sunucuları, Yazıcı Sunucuları, Ağ Sunucuları gibi farklı isimler alabilirler. Haberleşme ağları istemci ve sunucuları birbirlerine bağlayan iletişim devreleridir. Bu sayede server client arasında network oluşmaktadır.

İstemci – Sunucu hesaplama paradigmasına bakacak olursak istemci sunucu mimarisinin temel amacı, hesaplama kaynaklarının global olarak en iyi biçimde kullanılmasını sağlamaktır. Bu mimari içinde, istemciler sunucu üzerinde ya da istemci üzerinde yer alabilirler. Sunucular, veriyi depolamak ve korumak, ,istemciler gelen talepleri (request) işlemek gibi işlevleri üstlenirler. İstemciler, taleplerde bulunurlar, ayrıca masaüstü ortamında veriyi biçimlendirirler.Bugünkü konum buraya kadardı arkadaşlar. Devamını gün içerisinde yada yarın paylaşacağım. Konularıma ulaşmak için Eğitim Serisi şeklinde aratma yaparak tüm konurları görebilir yada sadece SQL Eğitim Serisi 1 şeklinde aratma yaparak sadece SQL Serisinin devamının takibini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.


Konuyu beğenmeniz durumunda yorum yaparak ve konu altında bulunan emojilere tıklayarak beni destekleyebilirsiniz.

Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi beklemekteyim.

İyi Forumlar Dilerim. (CemoJR / Cemo#6622)
 

Ekli dosyalar

  • 1681286198301.png
    1681286198301.png
    271 bayt · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Ultra Üye
Katılım
4 Eki 2018
Mesajlar
1,554
Çözümler
1
Tepki puanı
291
Ödüller
8
Sosyal
5 HİZMET YILI
Sade ve basit gayet güzel olmuş fakat biraz fazla renk kullanmissin yazarken
 
Banlı Üye
Katılım
1 Şub 2023
Mesajlar
547
Çözümler
1
Tepki puanı
34
Sosyal
1 HİZMET YILI
gözlerim ışıl ışıl oldu , yararlı konu emeğine sağlık
 
Griffin Premium
Katılım
9 Eki 2017
Mesajlar
12,118
Çözümler
820
Tepki puanı
2,957
Ödüller
16
6 HİZMET YILI
Gerçekten faydası dokunacak bir konu daha emeklerine sağlık
 
Onaylı Üye
Katılım
7 Nis 2018
Mesajlar
84
Çözümler
1
Tepki puanı
24
Ödüller
6
Yaş
26
6 HİZMET YILI
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Serinin devamında kod yapısı düzenler ve struct'ları inceleyeceğim :)
 
Onaylı Üye
Katılım
26 Haz 2023
Mesajlar
59
Tepki puanı
2
Yaş
19
1 HİZMET YILI
abi sence bu dil cloud sistemlerde karsimiza cikar mi
emegine saglik
iyi forumlar
 
Seçkin Üye
Katılım
7 Kas 2023
Mesajlar
304
Tepki puanı
17
Yaş
19
Sosyal
Benim merak ettiğim büyük şirketler amazon, google ya da mongo gibi veritabanlarını öı kullanıyor yoksa kendi sql veritabanlarını oluşturup bunları mı kullanıyorlar bu bilgiyi ne yapıcaksın diye sormayın
 
Onaylı Üye
Katılım
5 Nis 2023
Mesajlar
51
Tepki puanı
0
Ödüller
1
Yaş
29
1 HİZMET YILI
eline sağlık eyvallah bilgilendirme için
 
Üst
  AdBlock Detected
Elbette, reklam engelleme yazılımı, reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin bazı yararlı ve önemli özelliklerini de engeller. Mümkün olan en iyi site deneyimi için lütfen bir dakikanızı ayırarak AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.