Nereden başlamalısın?

Üye
Katılım
29 Haz 2023
Mesajlar
39
Tepki puanı
11
Kendini geliştirmek istiyorsun teknolojiye ayak uydurmak istiyorsun ama nereden başlaman gerektiğini veya nasıl başlaman gerektiğini bilmiyorsun.

Evet dönemimizde son hızla gelişiyoruz bununla kalmayıp her gün yeni şeyler öğreniyoruz ve yeni şeyler görüyoruz. Şaşırıyoruz merak ediyoruz belki de sinirleniyoruz.

Bugün anlatacağım konu nereden başlamalısın?. Mesela para kazanmaya nereden başlamalısın?, Mesela televizyon tamirine nereden başlamalısın?, Mesela bir yazılım diline nereden başlamalısın? veya aklında gideremediğin soruya nereden çözmeye başlamalısın?

Konun her ne olursa olsun benim için asla sıfırdan başlamamalısın. O konu hakkında bir şeyi merak ediyorsan zaten ilk adımı geçmişsindir. Bir yazılım dilini sıfırdan öğrenmen aynı okulda anlatılan şekilde derslerini alıp not tutman falan bu tamamen saçma bir düşünce.

Asıl yapman gereken içine girmelisin. Bir yazılım dilini öğrenmek istiyorsan onunla yapılmış örneklere bakman lazım. Bir televizyonu tamir etmek istiyorsan bir tamir videosunu izlemen veya hiçbir şey bilmeden televizyonu karşına alıp içindekileri incelemen lazım. Asıl bence boş olarak nitelendirilen şey istediğin konuyu sıfırdan öğrenmektir.

Şimdi sana sorum şu; Bir oyun yapacaksın ve bu oyun için bir yazılım dilini kullanman gerekiyor. Daha önceden senin oyunun tarzında olan birçok örnek internette mevcut hazır kod halinde. Ancak sen bunları göz ardı edip sıfırdan oyunu kodlaman için gerekli olan yazılım dilini öğrenmeye başlıyorsun. Bu sence de saçma değil mi zaten var olan örnekleri inceleyip çıkarımlarda bulunmak sence de daha mantıklı değil mi?

İşte günümüzde tam olarak bunu anlam veremiyorum. Aslında istediğin her şey birbiriyle bağlantılı. Herkesin de istediği gibi çalışmadan para mı kazanmak istiyorsun. Şu anda hiçbir fiziksel yorgunluğa girmeden hiçbir çalışma saatin olmadan en iyi para kazanmanın yöntemi senin de şu anda benim bu yazımı okumak için kullandığın bu internet.

Ama internette gördüğün her bilgi doğru değil. Yani para kazanmak için illa ki bir şeyi e-ticarette satman veya anket doldurman gerekmez. Asıl güç bilgidir. Sen hangi konuyu da yetenektiysen internette onu rahatça satabilirsin. Senin sıfırdan başlayıp bir konuda uzman olup o konuyu ticarete dökmen bir hatadır. Senin zaten yaşantından itibaren aldığın tecrübelerle kazandığın ve uzman olduğun bir alan vardır.

Kendimden örnek vermek gerekirse yazılım işleri ile çok ilgileniyordum ama bunun yanı sıra deli gibi oyun oynuyordum. Ve bir gün bir hile tarafından öldürüldüğümde Sadece kendime sorduğum tek soru şu. "Bu hile bunu raporlamalıyım." Hayır tabii ki de böyle bir şey sormadım. "Bu hileler nasıl yapılıyor nasıl kuruluyor ve nasıl çalışıyor" zaten bunu kendinize sormanız demek işin başladığı yerdir.

Mesela sen çok iyi matematik çözüyorsundur internete git ve matematik paylaşımları yaptığın bir sitede veya bir platformda dersler ver.

Sana şöyle bir taktik vermek isterim herkesin tonlarca video yüklediği YouTube platformundan para kazanmak için YouTube'u kullanma. Aksine orası kitle çekmen için bir araçtır. Telegram yükle YouTube'a videolar çek ve YouTube'daki kitleni telegram'a yönlendir. Satın almak isteyen kişi anında sana ulaşacaktır.

Senin orada günlerce, saatlerce vaktini harcayıp çektiğin videoların belli bir izlenme sayısına ve kanalının da belli bir abone sayısına gelip de para kazanmasını beklemek tam bir aptallıktır.

Bunu geçtim çok iyi müzik söylüyorsan internete gir ve müzik söyle. Aslında şu anda profesyonel şekilde yapabildiği her şeyin sana para getirisi var. Örneğin sadece tek başarın site kurmak. Sadece kurabiliyorsun. Kardeşim, dostum bunu kuramayanlar var. Sen gidip kuramayan adama para karşılığında yardımcı olursan ve gerçekten adamın buna çok ihtiyacı varsa sana neden güvenip parasını vermesin?

Sen halen internete girip Kolay para nasıl kazanılır internetten para nasıl kazanılır gibi konuları ele alıyorsun. Ve karşına o kadar saçma videolar geliyor ki sadece kapak fotoğrafında o paranın resmini görmen o videonun sanki çok kazandırıyor algısına kapılmana yol açıyor. Onlara da para kazandıran zaten senin izlenmelerin.

Bugün çok iyi zaman ama yarın gerçekten çok geç. Bugün başlamazsan bu yarını düşünmüyorsun anlamına gelir. Ben bir motivasyoncu değilim bir konuşmacı değilim ama bir an önce başlamalısın. Yarının ve kendi kaderini sen belirleyeceksin.

İşler bir gün veya bir ay iyi gitmeyebilir ama emin ol bir ay sonunda hayal ettiğinden daha fazla mutlu olacaksın. Ve bunu yaparken en sevdiğin yeteneğin en kolay yapabildiğin şeyi kullanarak yapacaksın.

En iyi bildiğin şey seni en iyi tarif eden şeydir, sana kazandıran şeydir.
 
Son düzenleme:
Onaylı Üye
Katılım
6 Mar 2020
Mesajlar
66
Tepki puanı
3
Ödüller
4
Yaş
26
Sosyal
4 HİZMET YILI
kral eline emeğine sağlık başta okurken nereye çıkıcak diye merak ediyorum ama kendimi bilgilenmiş ve rahat hissediyorum
 
Uzman Üye
Katılım
8 Eki 2017
Mesajlar
290
Tepki puanı
3
Ödüller
6
Yaş
28
6 HİZMET YILI
reis Allah razı olsn valla emeğine sağlık
 
Üye
Katılım
14 Ara 2020
Mesajlar
49
Tepki puanı
2
Ödüller
3
Yaş
23
3 HİZMET YILI
eline fikrine sağlık devamı olsa da okusak
 
Üst
  AdBlock Detected
Elbette, reklam engelleme yazılımı, reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin bazı yararlı ve önemli özelliklerini de engeller. Mümkün olan en iyi site deneyimi için lütfen bir dakikanızı ayırarak AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.